Türk Dili, Türkçe İle İlgili Kompozisyon

Dünyada milyonlarca insan Türkçe’yi ilk dili olarak konuşarak dünyanın en yaygın 15 konuşulan ilk dilinden biri yapıyor. 15 milyon insan daha Türkçe’yi ikinci dil olarak konuşuyor. Türkiye’nin dışında Türkçe konuşan insanlar Balkanlar, Kafkaslar ve Avrupa’da yaşıyor. Almanya’da Almanca’dan sonra en çok konuşlan dil Türkçe’dir. Bunun nedeni Almanya büyük bir Türk nüfusunun olmasıdır. Türkçe öğrenmek, Kazakça, Kırgız, Tatar, Özbek ve Uygurca gibi diğer modern Türk dillerini de öğrenmek için sağlam bir temel oluşturur. Türkçe öğrenmek zorlaşan diller arasında olsa da, eğlenceli ve ilgi çekici kılan birçok özelliğe sahiptir.,

Türkçenin Tarihi

Kaşgarlı Mahmut’un Divanü Lugati’t-Türk adlı ölümsüz eseri Türkçe’nin tarihi yolculuğundaki en önemli köşe taşlarından bir tanesidir. İslam medeniyeti dairesine dahil olan Türkçe’nin ilk ışıkları Türkistan’da boy gösteren Ahmet Yesevi’nin gönlünden doğan kocaman bir güneş gibi bütün dünyayı ısıtır. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan tarafından konuşularak hızla yayılan Türkçe, Dede Korkut hikayelerinde bütün saflığı ve güzelliğiyle ortaya çıkar özbenliğini bulur. Türkçe artık bir bilim, sanat, edebiyat, kültür ve medeniyet dilidir. Aşık Paşa Anadolu’da dalga dalga yayılan ve kökleşen Türkçe’ye ettiği hizmetlerle adını Türkçe’ye can verenler kervanının en başlarına yazdırmaya hak elde eder.

Türkçe Demek Tarih Demektir.

Türkiye Cumhuriyeti stratejik olarak coğrafi ve kültürel olarak Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’ya bağlıdır. Bu nedenle, Türkçe ve Türkiye bilgisi, bu bölgelerin uluslararası ticareti veya politikalarıyla ilgilenen herkes için avantajlıdır. Tarih, arkeoloji veya antropoloji öğrencisiyseniz, Türkçe bilmeniz sizin için çok değerli olacaktır. Türkiye’deki tarihi arşivler, sizi hayrete düşürecek çok sayıda tarihi bilgi ve belgeye sahiptir. Belgeler, Osmanlı-Türk, İslam, Bizans, Roma, İran, Hellenistik, Asur, Hitit uygarlıklarına kadar uzanan çeşitli antik uygarlıklara aittir.

Türkçe özel ve önemli bir dildir.Yeni kelimeler üretmek için temel kelime formuna yeni parçacıklar eklenir. Aynı şekilde fonetik bir dildir. Alfabeyi öğrendikten sonra, telaffuz daha kolay olacaktır. Harfler her kelimede aynı şekilde telaffuz edilir.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir