Montgolfier Kardeşler Hayatı ve İcatları

Bu yazımızda Montgolfier Kardeşlerin Hayatı ve İcatları hakkında bilgiler paylaşacağız.

Montgolfier Kardeşler Hayatı ve İcatları

İlk balonu Montgolfier kardeşler bulmuştur.  Birlikte çalışarak adlarını taşıyan sıcak havalı balonu uçurmayı başardılar. Joseph, düzenli bir öğrenim görmedi. Etienne, mimarlık öğrenimi yaptı. Bir süre mimar olarak çalıştı. Sonra kardeşiyle birlikte kendi kağıt fabrikalarını yönetmeye başladılar. Kağıt tekniğinde Fransa’ya yenilik getirdiler.

İki kardeş, gerekli denemeleri yaptıktan sonra, yirmi metre küplük bir balonu, hava yükseltmeyi başardılar. 1783’te 750m3 lük bir balonla denemelerini yenilediler. Paris’e çağrılan Montgolfier kardeşler, Kral XVI. Louis’nin ve saray ileri gelenlerinin önünde içi sıcak hava dolu bir başka balonu, bir koyun, bir horoz ve bir ördekle birlikte uçurdular. Bu deneyler bir çok kez yenilendi. Kardeşlerden Joseph de bu deneylerden birine katıldı.

Sıcak hava balonunda, gaz ateşleme sistemi havayı yaklaşık 100C’ye kadar ısıtır. Çünkü sıcak hava balonun etrafındaki soğuk havadan daha hafif ve daha az yoğunluktadır. Isıtılmış hava balonun yükselmesine neden olur. Kapadokya bölgesini ziyaret eden turistlerin en gözde aktivitesi bu sıcak hava balonlarıdır. Kapadokya’nın eşsiz manzarasının tadı bu balonlarla bir başka yaşanıyor.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir