İngilizce Türkçe Yemek Tarifi – İngilizce Pilav Tarifi

Ingredients (serves 4):

3 glasses of rice
3 tablespoons butter (real butter gives the flavour, margarine is not a substitute)
3 glasses of water or stock (chicken stock works particularly well, and helps conjure the authentic taste)
2 teaspoons salt

Preparation

1: Rinse the rice in a sieve under cold water. Place the rice in a bowl and cover with hot salted water. Let this stand until cool. Wash again thoroughly in cold water (the water should run clear) and drain well.

2: Melt the butter in a saucepan until it just starts to sizzle, before it turns brown. Add the rice and sauté for 2-3 minutes stirring continuously.

3: Pour the stock or water into the pan, bring to the boil, then turn down to simmer on a low heat. Don’t stir the pilav whilst cooking! Cook until the rice has absorbed all the water (10-15 minutes). Add salt and pepper to taste.

4: Take the pan off the heat, and remove the lid. Place a clean kitchen towel over the pot, and then replace the lid. Leave to “brew” for 5-10 minutes. Then serve.

Malzemeler (4 kişilik):

3 bardak pirinç (normal mutfak camı yaklaşık 225 veya 250 ml yapar)
3 çorba kaşığı tereyağı (gerçek tereyağı aromayı verir, margarin yerine geçmez)
3 bardak su veya stok (tavuk suyu stokları özellikle iyi çalışır ve otantik tat)
2 çay kaşığı tuz

Hazırlık

1: Pirinç bir elekte soğuk su altında durulayın. Pirinci bir kaba koyun ve sıcak tuzlu su ile örtün. Bu soğumaya bırakın. Soğuk suda iyice yıkayın (su boşalmalı) ve iyice tahliye edin.

2: Kahverengiye dönmeden önce tereyağı bir tencerede eritin, sadece cızırdatmaya başlayıncaya kadar. Pirinç ekleyin ve 2-3 dakika sürekli karıştırarak soteleyin.

3: Tencereye stok veya su dökün, kaynatın ve düşük ısıda kaynatın. Yemek sırasında pilavı karıştırmayın! Pirinç suyun tamamını emene kadar pişirin (10-15 dakika). Tat için tuz ve biber ekleyin.

4: Tavayı ısıdan alın ve kapağı çıkarın. Tencere üzerine temiz bir mutfak havlusu yerleştirin ve kapağı yerine takın. “Demlemek” için 5-10 dakika bekletin. Ardından servis edin.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir