Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Sık sık hasta oluyorsanız muhtemelen bağışıklık sisteminiz güçlü değildir. Bağışıklık sistemi, vücudu hasta eden mikroorganizmalara karşı savunur. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlü olursa, hastalanma ihtimaliniz o kadar az olacaktır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için tüketmeniz gereken gıdaları sizler için derledik.

Balık

Balığın içinde bulunan omega-3 bağışıklığı düzenleyici ve destekleyici özelliğe sahiptir.Balıklar, kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir ve demir, çinko, iyot, magnezyum ve potasyum gibi önemli bir mineral kaynağıdır.

Sarımsak

Halk arasında virüssavar olarak bilinen sarımsak, bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Vücudu enfeksiyonlardan ve hastalıklardan koruyan önemli bir savaşçıdır.

Zerdeçal

Bu baharat, antioksidanlar ve antibakteriyel bileşenler bakımından oldukça zengindir. Bağışıklı sistemini destekler ve önemli bir iltihap önleyicidir.

Yaban Mersini

Yaban mersini, antioksidan özelliklere sahip önemli bir besin kaynağıdır. Solunum yolu hastalıklarına karşı önemli bir savunma sistemidir.

Turunçgiller

Turunçgiller, (Portakal, mandalina, greyfurt, limon) vücudu bakteriyel enfeksiyonlara koruyan önemli bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, güçlü bir antioksidan olmasından dolayı bağışıklık sisteminin korunmasında önemli rol oynar. Ayrıca C vitamini vücudu enfeksiyona karşı koruyan beyaz kan hüclerinin üretimini arttırır.

Badem

Badem, çok önemli bir E vitamini deposudur. Manganez, magnezyum ve lif içerir. Bir avuç badem, günlük E vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayacaktır.

Nar

Nar, içeriğinde bulunan bileşikler sayesinde virüslere karşı etkili olan antiviral özelliklere sahiptir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı önemli bir silahtır.

Kivi

Kivi, önemli bir antioksidan kaynağıdır. Grip ve soğuk algınlığından kurtulmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ilk etapta önlemek için de gereklidir.

Yoğurt

Yoğurt, bağışıklık sisteminin güçlendiren probiyotikler açısından oldukça zengindir. Probiyotikler, virüslerle savaşan hücrelerin sayısını arttırır.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir