Aziz Sancar’ın İngilizce Ve Türkçe Hayatı

Aziz Sancar, (born September 8, 1946, Savur, Mardin, Turkey)
Aziz Sancar , ( 8 Eylül 1946 , Savur, Mardin, Türkiye doğumlu)

Aziz Sancar was born in Savur in southeast Turkey in a lower middle class family. His parents had no education but considered education important for their children.Sancar received an M.D. in 1969 from the Istanbul Medical School and subsequently worked as a local physician near Savur. Sancar studied at Istanbul University and at the University of Texas, Dallas, where his received his doctorate in 1977. He is a professor at the University of North Carolina School of Medicine, Chapel Hill. Aziz Sancar is married to Gwen Boles Sancar who also is a professor in biochemistry and biophysics.

Aziz Sancar, güneydoğudaki Savur’da daha orta sınıf bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin eğitimi yoktu, ancak eğitimlerini çocukları için önemli saydı.1969’da İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olan Sancar, daha sonra Savur yakınlarındaki bir yerel hekim olarak çalıştı. Sancar, İstanbul Üniversitesi ve Texas Üniversitesi Dallas, 1977’de doktorasını aldı. North Carolina Tıp Fakültesi Chapel Hill’de profesördü. Aziz Sancar, aynı zamanda biyokimya ve biyofizikte profesör olan Gwen Boles Sancar ile evlidir.

In 1983, through studies of bacteria, Aziz Sancar showed how certain protein molecules, certain repair enzymes, repair DNA damaged by ultraviolet (UV) light. These discoveries have increased our understanding of how the living cell works, the causes of cancer and aging processes.

1983’te Bakteri çalışmaları ile Aziz Sancar, belirli protein moleküllerinin, bazı tamir enzimlerinin ultraviyole (UV) ışığa maruz kalmış DNA’yı nasıl tamir ettiğini gösterdi. Bu bulgular, canlı hücrenin nasıl çalıştığına, kanserin nedenlerine ve yaşlanma süreçlerine ilişkin anlayışımızı arttırdı.

Aziz Sancar’ın İngilizce Hayatı,Aziz Sancar’ın İngilizce Ve Türkçe Hayatı

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

9 Comments on “Aziz Sancar’ın İngilizce Ve Türkçe Hayatı”

  1. Çok kısa olmuş güzel ama kısa yani netice itibariyle Güzel ama kısa olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.