Türk Kültüründe İsim Verme Geleneği ve Dede Korkut Hikayeleri Hakkında Araştırma

Bu yazımızda Türk Kültüründe İsim Verme Geleneği ve isim geleneğinin Dede Korkut ile bağlantısını paylaşacağız. Ayrıca Dede Korkut Hikayeleri Hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Türk Kültüründe İsim Verme Geleneği ve Dede Korkut Hikayeleri Hakkında Araştırma Yapınız

Türk kültüründe çocuklarla ilgili en önemli geleneklerden biri isim verme geleneğidir. İsmiyle çocuğun alın yazısı arasında önemli bir bağ olduğuna inanan Türklerde isim verme geleneği İslamiyet’ten öncede son derece önemliydi. Çocuğa ad konulması için bir kahramanlık göstermesi gerekiyordu. Bu tür bir isim koymaya Dede Korkut hikayelerinde rastlıyoruz.

Yiğitlik gösteren delikanlıya Dede Korkut isim verirdi. Bu isimde genellikle delikanlının gösterdiği yiğitlikle alakalıydı. Buna örnek olarak Dede Korkut’un Boğaç Han hikayesini örnek gösterebiliriz. Dede Korkut bir gence göstermiş olduğu cesaretinden dolayı Boğaç Han ismini verir. Şimdi hikayemize bir göz atalım.

Dede Korkut Boğaç Han Hikayesi

Obada şenliklerin düzenlendiği gün kızgın bir boğa kazayla ipinden kurtulur. Herkes kaçışır fakat Dirse Han’ın oğlu boğayı durdurur. Dede Korkut gelir ve ona Boğaç adını verir.

Günümüzde İsim Verme Geleneği

Günümüzde isim verilirken mutlak suretle çocuğun kulağına ezan okunur. Verilen isim 3 kere tekrar edilir ve Ezandan sonra çocuğun kulağına söylenir. Türklerde zamanla İslamiyet’e göre şekillenen isim verme geleneği son derece önemli bir gelenektir. Çocuk için seçilen ismin, çocuğun kişiliğini, toplum içindeki yerini ve gelecekteki başarısını düzenleyecek bir mana taşımasına özen gösterilir.

Türk Kültürü ile ilgili olarak dikkatinizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Milli Kültürümüzü Yansıtan Ögeler​

Halı ve Kilimin Anadolu Kültüründeki Yeri ve Önemi

Türk Halı ve Kilimlerde Kullanılan Başlıca Motifler

Bilmecelerin Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi Nedir

Milli Kültür İle İlgili Yemekler, Tatlılar ve İçecekler Nelerdir

Çayın Milli Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

17 Comments on “Türk Kültüründe İsim Verme Geleneği ve Dede Korkut Hikayeleri Hakkında Araştırma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir