Messi İngilizce Türkçe Hayatı

Lionel Andrés Messi was born on June 24, 1987 in the city of Rosario, Argentina. Everyone knows him now as the best football player in the world. In fact, a lot of people say he might become the greatest player ever.

Lionel Andrés Messi 24 Haziran 1987’de Arjantin’in Rosario kentinde dünyaya geldi. Herkes onu şimdi dünyanın en iyi futbolcu olarak tanıyor. Aslında, birçok kişi şimdiye kadarki en büyük oyuncu olabileceğini söylüyor.

He grew up in Argentina with his parents Jorge and Celia, and his siblings: Maria, Matias, and Rodrigo. He married Antonella Roccuzzo in 2017. He and Antonella have two sons, Mateo and Thiago.

Arjantin’de anne ve babası Jorge ve Celia ve kardeşleri Maria , Matias ve Rodrigo ile birlikte büyüdü . 2017’de Antonella Roccuzzo ile evlendi . O ve Antonella’nın iki oğlu var Mateo ve Thiago.

He joined his first club when he was five. At the age of eight, he signed up for the famous Newell’s Old Boys’ youth team. His career nearly ended when doctors found out he suffered from a growth hormone deficiency. Luckily, agents from Barcelona saw his talent and in 2000, he moved to Spain. The Catalan club paid for his medical treatment and coached him until he made his Barcelona debut.

Beş yaşındayken ilk kulübüne katıldı. Sekiz yaşındayken ünlü Newell’in Old Boys’un genç takımı için anlaştı. Doktorlar büyüme hormonu eksikliği çektiğini öğrenince kariyeri neredeyse sona erdi. Neyse ki Barcelona ajanları yeteneklerini gördü ve 2000’de İspanya’ya taşındı. Katalan kulübü tıbbı tedavisi için para ödedi ve Barcelona başlangıcına kadar ona koçluk yaptı.

In 2006, he participated in the World Cup, becoming Argentina’s youngest player to play in the world cup. Argentina were eliminated in the quarter-finals. In 2008, he won an Olympic gold medal for Argentina in football at the Beijing Olympics. Initially, Barcelona had not allowed him permission to play, but new coach Pep Guardiola allowed him time off.

2006 yılında Dünya Kupasına katılarak Arjantin’in dünya kupasında oynayabileceği en genç oyuncu oldu. Arjantin çeyrek finallerde elendi. 2008’de Pekin Olimpiyatları’nda Arjantin için futbolda Olimpiyat altın madalyası kazandı. Başlangıçta Barselona ona oynamasına izin vermedi, ancak yeni antrenör Pep Guardiola ona izin verdi.

Messi is widely regarded as one of the most exciting players of the modern age – in fact, any age.

Messi, modern çağın en heyecan verici oyunculardan biri olarak görülüyor.

Messi has often been compared to prolific Real Madrid goal scorer Cristiano Ronaldo, but both have been keen to downplay the rivalry.

Messi sıklıkla Real Madrid’in golcüsü Cristiano Ronaldo ile karşılaştırıldı, ancak ikisi de rekabeti önemsememek istiyorlardı.

By the standards of modern football, Messi has a relatively private and modest lifestyle.

Modern futbol standartlarına göre, Messi nispeten özel ve mütevazi bir yaşam tarzına sahiptir.

CRİSTİANO RONALDO’NUN İNGİLİZCE HAYATI DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir