Kırgızların Sosyal Yaşantıları ve Dil Özellikleri

Kırgızca, Kırgız Cumhuriyeti’nin resmi dilidir.  Türk dilleri arasında bulunan Kırgızca, Kırgızitan dışında Özbekistan, Kazakistan, Karakalpakistan, Afganistan, Tacikistan,Rusya ve Türkiye’de yaşayan Kırgızlar tarafından kullanılıyor. Kırgızca, Türk dilleri ana grubu içinde Kırgız Kıpçak dillerine ait bir dil. Kırgızca yazı dilinde 1928’e kadar Arap, 1927-1940 yılları arası Latin, ve 1940’dan bu yana da Kiril alfabesi kullanıyor. 1940 yılında kabul edilen Kiril alfabesinin 33 karakterine ”ө, н, У’ harfleri de eklenerek 36 harflik Kırgız alfabesi oluşturuldu. Bunların 14’ü ünlü, 25’i ünsüz harflerdir. Halen Kırgızistan Cumhuriyeti’nin resmi dili olan Kırgızca yaklaşık 5 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Kırgız dili, 23 Eylül 1989’da Kırgızistan’ın resmi dili olarak kabul edildi.

Kırgızların Sosyal Yaşantıları

Aile

Birbirine akrabalık bağları ile bağlı olan fertlerin toplamına aile denir. Kırgız ailesi, birlik ve dayanışma içinde yaşıyordu. Kırgızların sosyal hayatı, aile ve akrabalık bağları üzerine kurulmuştur.

Gelenek-Görenek

Türkçede ki gelenek-görenek kavramı, Kırgızca’da “kaada-salt” anlamına gelmektedir. Kırgızlar örf, adet, gelenek ve göreneklerine oldukça bağlıdırlar.

Göçebe

Eski Kırgız ailesinin hayatı, genellikle konar-göçer bir tarzda geçmekteydi. Bundan dolayı, göçebe Kırgız ailesinin sabit meskeni bulunmamaktaydı. Kırgız keçe göçebe çadırı boz üy (gri ev) yaşamda büyük öneme sahip.

Hayvancılık

Kırgızistan’da insanlar genellikle geçimini hayvancılıkla sağlıyor. Evvelden beri Kırgızların ataları hayvancılıkla uğraşmışlardır. Hayvancılıkla hayatını devam ettirmiş hayvancılıkla geçimini sağlamışlardır. Halk hayvanlarını pazarda satarak kazandığı parayı çocuklarının eğitiminde yiyecek, giysi gibi ihtiyaçların karşılanmasında kullanıyor. Bu şekilde günlük hayatlarını geçiriyorlar. Halkın hayatının her alanında hayvancılığın izi bulunuyor.

Atlar

Kırgızlar için atlar olmazsa olmazdır. Kırgızların atalarının neredeyse tüm hayatı atlar üzerinde geçmiştir. Bu yüzden onlar için her anlamda atın rolü büyüktür. Eskiden beri at üstünde yaşayan halk atlar için at insanın kanadıdır, atı seven yaya yürümez gibi bir çok söz söylemiştir. Kırgız halkı geçmişten günümüze kadar atları sevmiş ve değer vermiştir.

Misafirperver

Kırgız kültüründe misafirperverliğin önemi büyüktür.Bir misafir konuk edildiğinde baş köşe onundur.Misafire büyük hürmet gösterilir.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir