Güvenlik Uyarı İşaretlerinin İş Sağlığı Ve Güvenliği Açısından Önemi

Bu yazımızda Güvenlik Uyarı İşaretlerinin İş Sağlığı Ve Güvenliği Açısından Önemi hakkında bilgiler paylaşacağız.

Güvenlik Uyarı İşaretlerinin İş Sağlığı Ve Güvenliği Açısından Önemi

Bir amaç, faaliyet veya durumu işaret eden levha, renk, sesli veya ışıklı sinyal, sözlü iletişim yada el-kol işareti yoluyla iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi veren, tehlikelere karşı uyaran ya da talimat veren işaretlerdir. Bunlar iş yerlerinde oldukça önemlidir.

Dünyada iş kazaları ve meslek hastalıkları oldukça yüksektir. Dünyada, her 15 saniyede bir işçi, işle bağlantılı kaza ve hastalık sonucunda yaşamını yitirmektedir. Dünyada, bu günde 6300 yılda ise 2,3 milyon kişinin iş kazası ve meslek hastalığı neticesinde yaşamını yitirmesi demektir. Bunları en aza indirebilmek için çalışanları korumak, üretim ve iş yeri güvenliğini sağlamak gerekmektedir.

Yasak İşareti: Tehlikeye neden olacak veya tehlikeye maruz bırakabilecek bir davranışı yasaklayan işarettir.
Yasaklayıcı işaretler: Daire biçiminde beyaz zemin üzerine siyah kırmızı çerçevelidir.
Uyarı İşareti: Bir tehlikeye neden olabilecek veya zarar verecek durum hakkında uyarıda bulunan işarettir.
Tehlike ve uyarı işaretleri: sarı üçgen zemin ve siyah üçgen çerçevelidir.
Emredici işaret: Uyulması zorunlu bir davranışı anlatan işarettir.
Acil çıkış ve ilk yardım işaretleri: Acil çıkış yolları, ilk yardım veya kurtarma ile ilgili bilgi veren işaretleri, kapılarda, geçitlerde, kolonlarda görebiliriz.

Güvenlik Uyarı İşaretlerinin İş Sağlığı Ve Güvenliği Açısından Önemi Oldukça Fazla

İşçilere yol gösterir. İşçilerin nerede nasıl davranması gerektiğini hatırlatır. Böylelikle iş kazalarının daha aza indirilmesi sağlanır. Örneğin bir kaynakçı maske kullanmıyorsa ve yoğun dumana maruz kalıyorsa bu ileride bazı hastalıklara neden olabilir.

İnşaat çalışan bir işçi baret takmıyorsa her an tehlike altında demektir. Kafasına her an her şey düşebilir .Çok gürültülü ortamlarda çalışan işçiler kulaklık takmıyorsa bu kulakları için sorunlara yol açacaktır. Kaygan zeminli bir alanda herhangi bir uyarı ve işaret yoksa bu işçinin kayıp düşmesi fiziksel zarar görmesi demektir. Ağır malzeme taşıyan işçiler koruyucu ayakkabı giymiyorsa malzemenin ayağına düşmesi yine fiziksel zararlara yol açacaktır.

Ateşle yaklaşma gibi uyarı işaretlerinin olduğu yerlerde sigara içmek büyük bir felakete davetiye çıkarmaktır. İşte tüm bunları engellemek ve en aza indirmek açısından güvenlik ve uyarı işaretleri iş sağlığı ve güvenliği açısından çok önemlidir.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir