Engellilerin Sosyal Hayatta Karşılaştıkları Zorluklar

Engellilerin Sosyal Hayatta Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir? Bunların tespit edilip azaltılabilmesi için ne gibi çözümler üretebiliriz?

Engellilerin Sosyal Hayatta Karşılaştıkları Zorluklar

1.Kötü Davranışlar:

Engelli bireylere karşı alay edici, aşağılayıcı, ön yargılı davranmamalıyız. Unutmamalıyız ki bir gün bizde bu durumda olabiliriz. Bu tarz davranışlardan kesinlikle kaçınmalıyız. Onların yaşama sımsıkı tutunması için elimizden geldiği kadar destek vermeliyiz.

2.Özel yolların kapatılması:

Belediyeler görme engelli vatandaşlarımız için zemin tabanlı yollar  yapıyorlar. Ama bizler zaman zaman bu yolları kapatıyoruz. Bu yolların önüne arabalarımızı, bisikletlerimizi, motorlarımızı koyuyoruz. Yolu kapatarak onların geçişini engelliyoruz. Bazen kafe gibi mekanlar, sandalye masalarını mekanın dışına koyarak zemin tabanlı yolları kapatıyorlar. Bu konuda çok daha duyarlı olmamız gerekiyor.

3.Kaldırıma Yapılan Rampaların Önünün Kapatılması:

Yürüme engelli vatandaşlarımız için kaldırımlara rampa yapılıyor. Çokça şahit olmuşsunuzdur bu rampaların önü park edilen araçlar nedeniyle engelli vatandaşlarımız için büyük sorun teşkil ediyor. Araç sahiplerinin bu konuda duyarlı olmaları gerekiyor. Ayrıca belediyelerde bu rampaların önünün elektrik direkleriyle, ağaçlarla kapatılmaması konusunda duyarlı olması gerekiyor.

4.İşitme Engelli Bireyler İçin İşaret Dili Eğitimi Veren Kursların Artırılması:

Engelsiz bireylerinde bu kursa dahil olup işaret dilini öğrenmesi engelli bireylerle daha eğlenceli vakit geçirmeleri açısından önemlidir. İşaret dilini öğrenerek onlara daha yakın olabilir, sorunlarını daha iyi anlayabilir, onlarla daha iyi ilgilenebilir ve daha fazla vakit geçirerek onları mutlu edebiliriz.

5.İşitme Engelli Bireyler İçin Televizyon Kanallarında İşaret Dili Kullanımının Artırılması:

İşitme engelli bireylerinde bizler gibi rahatlıkla televizyon izlemelerini sağlayacaktır. Bu konuda yapılan çalışmalar var bazı televizyon kanallarında görüyoruz. Ancak daha da geliştirilebilir.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir