Zekat, Toplumda Fakirlik ve Sosyal Adaletsizliğin Çözümüne Nasıl Katkı Sağlar? Açıklaması

Bu yazımızda Zekat, Toplumda Fakirlik ve Sosyal Adaletsizliğin Çözümüne Nasıl Katkı Sağlar? sorusunun cevabını paylaşacağız. Zekat Vermenin Topluma ve Kişiye Faydaları, Zekat Vermenin Toplumsal Faydaları Nelerdir, Zekatın Toplum Üzerindeki Etkisi, Zekat Vermenin Bireysel ve Toplumsal Faydaları

Zekat, Toplumda Fakirlik ve Sosyal Adaletsizliğin Çözümüne Nasıl Katkı Sağlar? Açıklaması

Zekat Vermek

Zekat vermek dinimiz için çok büyük önem taşımaktadır. Zekat vermek, İslamın 5 şartından bir tanesidir. Allah maddi durumu iyi olan herkesin zekat vermesini emretmiştir.

Zekat, Toplumda Fakirlik Çözümüne Nasıl Katkı Sağlar?

Zengin insanlar zekat vererek diğer insanlara katkı sağlarlar. Bu onların parasını daha da çoğaltır ve bereketlendirir. Bu yardımı alan fakir insanların olanakları artar.

Zekat, Toplumda Sosyal Adaletsizliğin Çözümüne Nasıl Katkı Sağlar?

Toplumda zengin insanlar çok daha fazla olanaklara sahiptirler. Fakirler ise daha az olanaklarla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Zengin ve yoksul arasındaki fark ne kadar artarsa toplumdaki sosyal adaletsizlikte o kadar artar. Bu dengesizliği ortadan kaldırmak için zekat kavramını kullanıyoruz.

Zekat Vermenin Bireysel ve Toplumsal Faydaları

Zekat Vermenin Bireysel Faydaları 

Zekat vererek Allah’ın emrini yerine getirmiş oluruz. Zekat verirsek malımız daha da artar ve bereketlenir.

Zekat Vermenin Toplumsal Faydaları 

Zenginlerle fakirler arasındaki mal farkı çok aşırı fazla olursa bu o toplumda olumsuz sonuçlar doğurur. Zenginler mallarını fakirlerle paylaşırsa toplumdaki adaletsizlik ortadan kalkar.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir