Ülkemizdeki Teknolojik Gelişmeler Nelerdir

Ülkemizdeki Teknolojik Gelişmeler Nelerdir ? Ülkemizdeki Bilimsel ve Teknolojik Kurumlar Nelerdir ?
Teknoloji ülkemizin gelişmesinde çok etkin bir rol oynamaktır. Teknoloji alanında sadece kullanıcı olarak kalırsak hiç bir alanda özgürlüğümüzü garanti altına alamayız. Bu nedenle teknoloji üreten, tasarlayan, geliştiren ve ihraç eden ülke konuma gelmek için çalışmalıyız. Dünyada son dönemlerde yaşanan olaylar teknolojinin her alanında en ön sıralarda olmamız gerektiğini göstermiştir . Her yenilik gibi teknolojideki gelişmelerinde ilk adımı hayal edebilmektir. Hayal etmeyi bırakırsak işte o zaman gerilemeye başlarız. Ülkemiz savunma sanayi ihtiyaçlarının %65 ‘ini kendi üretebilen ülke konumuna gelmiştir.Teknolojileri yerli ve milli olarak geliştirerek bağımsızlığımızı perçinlemeliyiz.

Ülkemizdeki Teknolojik Gelişmeler

GÖKTÜRK-1

Coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyor.Ayrıca orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sisteminin tedarik edilmesidir.

ATAK HELİKOPTERİ

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere yerli sanayinin desteğiyle Türk Mühendisleri tarafından üretilmiştir.Ulusal sanayimizin ürettiği ve geliştirdiği ileri teknolojiye sahip Atak Helikopteri hassas görüş ve etkin vuruş kabiliyetiyle dikkat çekiyor.İlk uçuşu 17 Ağustos 2011 yılında gerçekleştirdi.

SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARACI (SİHA) Bayraktar TB2

Uçuş otomasyon ve performansıyla kendi sınıfında dünyanın en gelişmiş sistemi olma özelliğini taşıyor.Silahlı ve keşif amaçlı olarak arazide gece gündüz görev yapıyor.Sınır içi ve sınır dışı güvenliğimizi sağlıyor.

Ülkemizdeki bilimsel ve teknolojik kurumlar nelerdir

ASELSAN

Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketidir.Burada ülkemiz için kritik derece önemli yüksek teknolojiye sahip ürünler tasarlanıyor ve geliştiriliyor.Havada,karada,denizde,uzayda ve Türkiye’nin en büyük savunma projelerinde en kritik sistemlerinde ASELSAN var.

TÜBİTAK

Toplumumuzun yaşam kalitesinin artmasına ve ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olma vizyonunu benimsemiştir.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir