Tom Sawyer Kitap Özeti

Bu yazımızda Tom Sawyer Kitap Özetini paylaşacağız. Tom Sawyer Kitap Özeti, Tom Sawyer Özeti, Tom Sawyer Kısa Özeti

Tom Sawyer Kitap Özeti

Tom Sawyer, teyzesi Polly, üvey kardeşi Sid ve teyzesinin kızı Mary ile birlikte yaşamaktadır. Tom, yaptığı yaramazlıklar nedeniyle kasaba da ün salmıştır. Polly teyzesi onu her ne kadar çok sevsede yaptığı yaramazlıklar karşısında sinirlenmeden duramıyordu. Tom’un Amy adında bir kız arkadaşına vardır fakat şehre yeni taşınan Becky onun kalbini çalmıştır.
Tom, derste aldığı ceza nedeniyle Becky ile tanışma fırsatı elde etmiş ve Becky’nin yanına oturmuştur. Bir şekilde Becky’i etkilemeyi başarmıştır. Bu iki çocuk okul dışında da birlikte vakit geçirmeye başlar. Tom, Becky’e evlilik teklifi eder Becky’de bunu kabul eder ve nişanlanırlar. Tom, yanlışlıkla eski sevgilisi Amy ile de nişanlandığını söyleyince Becky buna çok sinirlenmiştir.

Tom bir gün gezerken kasabanın en sevilmeyen çocuğu Huck ile karşılaşır. Huck’ın elinde ölü bir kedi vardır. Bu iki kafadar arkadaş olur ve ölü kedinin siğillerden kurtardığına inandıkları içinde dolunay vaktinde mezarlığa gitmeye karar verirler. Mezarlıkta bazı sesler duyan iki arkadaş kasabanın en azılı haydutlarından olan Muf Potter’ı, Kızıldereli Joe’yu ve Doktor Robinson’u bir mezarı kararken görürler. İki haydut doktordan para isteyince kavga çıkar. Kızıldereli Joe Potter’a vurur. Ardından Joe, doktoru kalbinden bıçaklar. Potter uyandığında sarhoşken işlediği cinayeti kabul eder. Çok korkan çocuklar olay yerinden hızlıca kaçarlar.

Tom evde mutlu değildir. Becky ile aralarının bozuk olması onu oldukça üzer. Tom, St. Petersburg’u terk etmeyi kafasına koymuştur. Artık yetişkin bir adam olduğunu düşünmektedir. Tom ve Huck korsan olmaya karar verirler. Tom’un arkadaşı Joe Harper’ı da yanlarına alarak gece yola çıkarlar. Yakındaki bir adaya doğru bir tekne ile yelken açarlar. Günler geçer insanlar çocukları merak ederler. Herkes onların nehirde boğulduklarını düşünmeye başlar. Bir cenaze düzenlemeye karar verirler. Meraklı Tom kimlerin onlar için üzüleceğini görmek ister. Bir gece yarısı eve giden Tom teyzenin çok üzgün halde olduğunu görür ve adaya geri dönüp arkadaşlarıyla birlikte dönmeye karar verir. Pazar günü kilisede düzenlenen cenaze törenine katılırlar. İlk önce herkes geri döndükleri için çok sevinirler fakat ardından çok kızarlar. Okulda saygınlık kazanan Tom, havalı bir insan olur. Becky, Tom ve Amy arasındaki yakın ilişkiyi kıskanır.

Tüm bu olaylar gelişirken bu arada Muf Potter’a hapishanede yardımcı olan Tom, vicdanına yenik düşer ve mahkemeye gördüğü her şeyi anlatır. Hakim, Joe’ya ölüm cezası verir ancak Joe bir şekilde kaçar. Tom için endişeli günler başlar. Bu olayın ardından kasabada Tom’a kahraman gibi davranılır. Tom arkadaşı Huck ile birlikte hazine aramak için dolaşırken aşina oldukları birisiyle karşılaşırlar. Bu Joe ve onun bir arkadaşıdır. Perişan halde olan bu ikili altınları ve paraları oraya gömmek için gelmişlerdir. Joe ve arkadaşı oradan ayrılınca Tom ve arkadaşı hemen saklandıkları yerden çıkıp altınları almaya karar verirler.

Tom ve Becky barışıp Becky’nin ailesinin düzenlediği pikniğe giderler. Mağarada Tom ve Becky kaybolur. Herkes teknelere binerek şehre geri dönerler. Ertesi güne kadar hiç kimse onların yokluğunu farketmedi. Mağaradan çıkmanın yollarını arayan çocuklar günler geçtikçe açlık ve susuzlukla mücadele ederler. Tom çıkış yolu ararken Joe’yu görür ve işler iyice karışır. Ancak bir şekilde çıkış yolup bulurlar ve kasabaya dönerler. Onları gören kasaba sakinleri çok sevinirler. Becky’nin babası mağaranın girişini demir çubuklarla kapattırır. Tom içeride Joe’nun olduğunu söyler. Mağaraya girilince onun cansız bedenini görürler. Tom bu duruma üzülür. Birden altınları ve paraları hatırlar. Becky ile mağaraya gitmeye karar verirler. Kaybolmamak için yanlarına ip ve mumlar alırlar. Altınları ve paraları alan Tom ve Becky çok zengin olurlar.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir