Teknoloji Kullanımına Göre En Az Gelişmiş Olan Ülkeler

Ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde hemen hemen her evde internet bağlantısı mevcut. İnternet sayesinde bir çok bilgiye kısa sürede erişebiliyoruz. Fakat bazı ülkeler var ki bu ülkelerden bırakın internet bağlantısını insanların sabit hatları (telefonları) bile yok. Bu yazımızda Teknoloji Kullanımına Göre En Az Gelişmiş Olan Ülkeleri inceleyeceğiz.

Teknoloji Kullanımına Göre En Az Gelişmiş Olan Ülkeler

Haiti

Haiti, Karayipler’de bulunan 10 milyon nüfuslu bir ülkedir. 12 Ocak 2010 yılında gerçekleşen ve 41 saniye süren bu deprem sonucunda 360.000 kişi hayatını kaybetti, 300.000 kişi yaralandı ve 1 milyon kişi evsiz kaldı. Ülkede eğitim sistemi, telekomünikasyon, elektrik, su ve internet gibi ihtiyaçların yetersizliği var.

Burkina Faso

Afrika’nın batı kısmında yer alan ülkenin su kıtlığı ile uzun süren savaşı, teknolojik gelişmelerin olmamasına neden oldu.

Mozambik

Mozambik halen 1992 yılında sona eren iç savaşın etkilerini yaşıyor. Son yıllarda yaşanan kötü baraj altyapısı nedeniyle yaşanan sel felaketleri ülkenin teknolojik ilerlemesini engellemiştir. Nüfusun yaklaşık% 80’i tarımda çalışmaktadır.

Sierra Leone

Ülkenin %70’inden fazlasının bilgi kaynağı radyolar. Ülkedeki zorlu yaşam koşulları nedeniyle nüfusun (8 milyon) yalnızca %1.8’i internete erişebiliyor.

Doğu Timor

Ülkedeki 1,2 milyon insandan sadece% 1’i internete erişebiliyor.

Teknolojinin kullanımına göre az gelişmiş diğer ülkeler

  • Uganda
  • Tanzanya
  • Bangladeş
  • Laos
  • Kamboçya
  • Butan

Son Söz

Teknolojinin kullanımına göre gelişmemiş ülkeleri öğrenmiş olduk. Sonuç olarak bu ülkelerin çoğu iç savaşlar, yolsuzluklar v.b nedenlerden dolayı gelişme kaydedemediler. İnsanların çoğu bırakın teknolojiyi beslenme, barınma, korunma, eğitim, iş, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor yada ancak bir kısmını karşılayabiliyor.

Dikkatinizi çekebilecek diğer yazımız:

İnternet – Teknoloji Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Yazısı

Teknolojideki Gelişmelerin Katkıları Yanında Olumsuzlukları da Vardır. Bu Olumsuzluklar Neler Olabilir?

Bilim ve Teknoloji İnsanların Yaşamını Nasıl Etkilemiştir?

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir