Koronavirüs Hakkında Kısa Bilgi

Koronavirüs (COVID-19) Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda Koronavirüs hakkında kısa bilgiler paylaşacağız. Koronavirüsün belirtileri nelerdir, Koronavirüs nasıl bulaşır ve koronavirüsten korunma yolları hakkında bilgi sahibi olacağız.

Koronavirus (COVID-19)

Aralık 2019’da, yeni bir tür koronavirüs, insanları grip ve soğuk algınlığına benzer semptomlarla hasta etmeye başladı. İlk vakalar Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan şehrinde görüldü. Ardından virüs tüm dünyada büyük bir hızla yayıldı.

Koronavirüs (COVID-19) Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri hafif veya şiddetli olarak seyredebilir. Virüs, genellikle ateş ve kuru öksürükle hafif başlıyor. Hasta 5-6 günün sonunda ağırlaşıyor.

BelirtileR
  • Baş Ağrısı
  • Ateş
  • Solunum Yetmezliği
  • Kuru öksürük

Koronavirus (COVID-19) Bulaşır?

Virüs insanlar öksürdüğünde veya hapşırdığında havaya giden damlacıklar yoluyla yayılır. Veya bu damlacıklar dokunduğunuz herhangi bir yüzeyden ellerinize bulaşır. Elinizi ağzınıza, burnunuza veya yüzünüze sürdüğünüzde virüs vücudunuza geçer.

Koronavirus (COVID-19) Korunma Yolları Nelerdir?

⦁ Ellerinizi sık sık en az 20 saniye boyunca ovarak sabunlu suyla yıkayın. Sabun ve su bulamazsanız, en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Ellerinizi yıkamadan asla gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın.
⦁ Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınıza mendille kapayın. Mendil yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanın.
⦁ Mümkün olduğunca aileniz dışındaki kişilerle temas kurmaktan kaçının.
⦁ Öksüren veya hapşıran birinden en az 2 metre uzakta durmaya çalışın. Hasta olan insanlarla yakın temas kurmaktan kaçının. Diğer insanlarla aranızda mesafe bırakın. Bu durum özellikle bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan ve çabuk hastalanan insanlar için önemlidir.
⦁ Hastaysanız mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın. Dışarıya çıkmak zorundaysanız yüz maskesi kullanın. Odanızı sık sık havalandırın.
⦁ Sık sık dokunulan yüzeyleri (kapı kolları, kulplar, masalar, lambalar, telefonlar, klavyeler, musluklar) her gün temizleyin ve dezenfekte edin.
⦁ Beslenmenize dikkat edin. Bol sıvı tüketin, uyku düzeninize dikkat edin.
⦁ Virüsün belirtilerine rastlarsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Virüsten en çok etkilenen ülkeler sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, İtalya, İngiltere, Rusya, Fransa, Almanya, Brezilya ve Türkiyedir. Ülkeler virüsü engellemek adına tüm kaynaklarını seferber edip bir dizi önlem aldılar. Ülkemizde koronavirüsün etkisini azaltmak amacıyla 100 milyar liralık bir bütçe ayırdı.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir