Kelime Dağarcığı Nasıl Geliştirilir

Türkçe’de yaklaşık olarak 100 bin kelime bulunuyor.Ancak bir çoğumuz bunun sadece 500’ünü kullanarak kendini ifade ediyor.Kelime dağarcığının zayıf olmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi kitap okumamaktır.Gençlerin iletişim daha çok mesajlaşmayı tercih etmesi dilin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.Peki kelime dağarcığımızı nasıl geliştirebiliriz ? Kelime dağarcığımızı geliştirmek için neler yapmalıyız.

Kitap Okuyun

Kelime dağarcığınızı geliştirmenin en önemli yöntemlerinden birisidir kitap okumak.Sadece kelime dağırcığızın gelişimine değil kişisel gelişiminiz için bir çok katkısı vardır.İnsanlarla olan iletişiminizi geliştirir.Kişiliğinizin gelişimine katkı sağlar.Düşüncelerinizi olgunlaştırır.

Yazı Yazın

Yazı yazmak kelime dağarcığınızı geliştirmek dışında zekanızın gelişimine,iletişim kurmadaki sorunların üstesinden gelmenize katkı sağlar.Söyleyeceğiniz sözü yazmak, sizi düşünmeye ve düşüncelerinizi tasfiyeye sevk eder.Okumak, bir insanı doldurur; konuşmak onu hazırlar yazmak ise olgunlaştırır.Bilgiyi, yazı ile pekiştirin.

Yeni Öğrendiğiniz Kelimeleri Cümle İçinde Kullanın

Yeni öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanarak anlamını daha iyi kavrayabilirsiniz.Bilhassa (özellikle) kelimesiyle örnek verelim.Her zafer, bilhassa onu haketmeyen için ağır bir yüktür.Bunu yaparak kelimelerin anlamlarını daha iyi kavrayabilirsiniz.

Günlük yaşamda kullanabileceğiniz bazı kelimeler

Sizler için seçtiğim gündelik yaşamda kullanabileceğiniz bazı kelimeler paylaşacağım.Hemen üstte çok sık kullanabileceğiniz bir kelime olan bilhassa ile başlayalım.

1.Bilhassa = Özellikle
2.İroni yapıyorum = Alay etme (Örnek = Bizim Ali akşam ki maçta 2 gol atmış.(Aslında atmadı.)
3.Spesifik = En belirgin özelliği,kendine has,kendine özgü(Örnek = Bu futbolcunun en spesifik özelliği son vuruşlarıdır.
4.Spontane = Ani olan.Örnek = Bu olay tamamen spontane gelişti.
5.Bilakis = Tam tersine,aksine.Örnek = Biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu tip yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlı’yı batırdığı için yasakladık.
6.Mübalağa = Abartma.Örnek = Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır.(Burada mübalağa yapılmıştır.)

Bu kelimeleri gündelik yaşamımızda sık sık kullanabiliriz.Bu tarz bir çok kelime mevcut ben aşağıya bir kaç tane daha yazacağım.Bu tarz kelimeler araştırıp bulun ve anlamını öğrendikten sonra cümle içinde kullanın.

Ek olarak : beynelmilel,deklare,demagoji,entegre,empoze,sofistike bu kelimeleri de araştırmanızda fayda var.Evet arkadaşlar sizlerinde söyleyecek sözü,eklemek isteyeceğiniz notlar varsa yorum bırakın.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

7 Comments on “Kelime Dağarcığı Nasıl Geliştirilir”

  1. Kelime öğrenmek için söylediklerinizin üstüne şunları söyleyebilirim. birinci kitap okumak çok önemli ama farklı kitapları okumak da bir o kadar önemli. çünkü her kitapta farklı bir dil ve kelimeler hazinesi oluyor. Bu da kendinizi geliştirmek için size iyi bir fırsat sunuyor. İkincisi, yerli dizi ve boş televizyon programlarını kesinlikle izlememek. Bu tip programlar insanların bence aptallaşmasına sebep oluyor ve kelime dağarcıklarını belli bir seviyenin altında tutuyor. Son olarak da bazı yazarların köşe yazılarını okumanızı tavsiye ediyorum. Özellikle geçmişi olan yazarlar, Türkçe’mizdeki birçok kullanılmayan kelimeyi makalelerinde geçirerek, hatırlamamıza veya öğrenmemize vesile oluyor.

  2. Tecrüben için teşekkür ederim.“Bilakis” örneği hiç hoş değildi.Tekke şimdide var, ama memleket batmıyor…

  3. Kelime dağarcığının geniş olması demek Türkçede karşılığı olduğu halde yabancısını kullanmak demek değildir. Türkçe kirleniyor bırakın spesifik değil belirgin diyelim böyle gelişecekse gelişmesin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.