Karadeniz Bölgesinde Bulunan Göller

Ülkemizin en güzel bölgelerinden biri olan Karadeniz, ülkemizin topraklarının yaklaşık olarak %18’ini kapsamaktadır. Yüz ölçümü bakımından 3.sırada bulunan Karadeniz Bölgesi, Gürcistan sınırından Sakarya Ovası’nın doğusuna kadar uzanmaktadır. Karadeniz Bölgesinde toplam 18 tane il vardır. En çok ilimiz bu bölgede yer almaktadır.

Batıdan doğuya sırasıyla bu illerimiz, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Bayburt, Rize ve Artvin’dir.

Karadeniz Bölgesi’nde Bulunan Göller, Karadeniz Bölgesindeki Göllerin İsimleri, Karadenizdeki Göller

Karadeniz Bölgesi’nde Bulunan Göller

 • Abant Gölü
 • Akgöl Gölü
 • Yeniçağa Gölü
 • Uzungöl
 • Zinav Gölü
 • Yedigöller
 • Sera Gölü
 • Şavşat Karagöl
 • Efteni Gölü
 • Borabay Gölü
 • Ladik Gölü

Karadeniz Bölgesi’nde Bulunan Gölleri Tanıyalım

Abant Gölü

Ülkemizin en güzel göllerinden biri olan Abant Gölü, aynı zamanda önemli turizm merkezlerinden biridir. Her yıl binlerce turistin uğrak yeri olan Abant Gölü, Bolu ilinin 34 km güney batısından bulunmaktadır. 2 km uzunluğa sahip olan Abant, krater ve birikinti bir göldür.

Akgöl Gölü

Akgöl, Burdur’un Yeşilova ilçe sınırından bulunan karstik bir göldür. Bayındır Gölü ve Çorak Göl olarak da bilnen Akgöl, Acıgöl ve Salda Gölleri arasında bulunmaktadır.

Yeniçağa Gölü

Yeniçağa Gölü, Bolu’nun Yeniçağa ilçesinin yakınlarında bulunmaktadır. Kuzey Anadolu Fay hattı bu gölün oluşumunda etkilidir. Yeniçağa Gölü 7 km uzunluğundadır.

Uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl, 1 km uzunluğundadır. Önemli bir turizm merkezi olan Uzungöl, her yıl binlerce turistin en önemli ziyaret noktalarından biri olmak özelliğini taşıyor.

Zinav Gölü

Zinav Gölü, Tokat’ın Reşadiye ilçe sınırlarında yer alan tatlı su gölüdür. 1 km uzunluğa sahip göl Reşadiye şehir merkezine 17-18 km uzaklıktadır.

Yedigöller

Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır. Bu göller aralarında 100 m. yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür. Ülkemizin çok önemli turizm noktalarından biri olan Yedigöller, gezginlerin en uğrak noktalarından biri olup her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Sera Gölü

Sera Gölü, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde bulunan 1,2 km uzunluğundaki heyelan set gölüdür.

Şavşat Karagöl

Bir tabiat harikası olan Şavşat Karagöl Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunmaktadır. Tam şehir merkezinde değil yaklaşık olarak 45 km’lik uzaklıktadır. Gezginlerin uğrak noktalarından biri olan Şavşat Karagöl her yıl binlerce turisti kendisine çekiyor. Özellikle fotoğrafseverler için harika bir konum olarak ilgi çekiyor.

Efteni Gölü

Melen Gölü olarak da bilinen Efteni Gölü, Düzce ilindedir. Bu göl sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları nedeniyle bir çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Düzce’nin Gölyaka sınırları içinde bulunan Efteni Gölü, ilçe merkezine 5 km, Düzce Merkeze 25 km mesafededir.

Borabay Gölü

Boraboy Gölü, Amasya’nın Taşova ilçesine yaklaşık 25 km uzaklıkta ve Boraboy köyünün batısında olan, doğal bir heyelan set gölüdür. Doğa harikası olan bu yer piknik, kamp ve doğa yürüyüşleri için iyi bir noktadır.

Ladik Gölü

Ladik Gölü, Samsun’un Ladik ilçesinin doğusunda bulunan bir göldür.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir