Hititlerin İnsanlık Tarihine Katkıları

Hititlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir? adlı yazımızda bu medeniyet hakkında öne çıkan bilgilere göz atacağız. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak Hititlerde Din ve İnanış ve Hititlerde Sosyal ve Ekonomik Yaşam adlı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Hititlerin İnsanlık Tarihine Katkıları

Savaş ve fetihlerin hüküm sürdüğü bir çağda onların zamanın en kuvvetli askeri gücüydü. Orduları ezip geçen imparatorluklar deviren bir güç. Hititler Anadolu’nun ilk büyük krallığını kuran bir hanedanlık. Eski doğu ve batı arasındaki kültürel bağı sağlayan uygarlık. Yunan ve Roma edebiyatının yanı sıra incili bile etkileyen mitoloji. Eski çağ dünyasını değiştiren bir imparatorluk.

Hititler, zamanının en gelişmiş hukuk sistemi sahip bir devletti. Hitit yasaları cezalandırmadan çok tazminat esasına dayanıyordu. 200 maddelik yasa evlilikten tarım ve kölelerin durumuna kadar Hitit yaşamının pek çok yönünü kapsıyordu. Hitit yasaları dinamikti. Koşullar değiştikçe yada yeni davalar ortaya çıktıkça değişiyor ve geliştiriliyordu. Hitit yasalarının en önemli özelliklerinden biri her hangi bir yasada değişiklik yapıldığında bunu yasanın içine kaydetmiş olmalarıdır.

Hitit dininin merkezinde kral vardı. Kralın en önemli görevi ülkenin baş rahibi olarak aldığı sorumluluktu. Kral tanrılarla kulları arasındaki bağlantıyı oluşturuyordu. Kral tanrıların önünde insanları temsil ederdi ve tanrılardan tarım için kutsal bereket, Hitit ordusu için zafer gibi şeyler isterdi. Ayrıca kral tanrılara karşı insanların davranışından sorumluydu.

Hititler batı uygarlıklarından bin yıl önce vazolarına görsel öyküler işlemeye başlamışlardır. Üzerlerindeki etkileyici kabartmalarıyla Hitit seramikleri, Hitit toplumuyla alakalı en önemli görsel kaynaktır.

Hititlerin İnsanlık Tarihine Katkıları

  • Yaptıkları işleri anal ismi verdikleri yıllıklara yazmışlar, rapor etmişlerdir. Bu yıllıklar sayesinde tarafsız bir tarih yazıcılığı meydana gelmiştir.
  • Tarih yazıcılığına büyük önem vermişlerdir.
  • Anal adı verilen yıllıklar sayesinde tarihi kayıtlar oluşturulmuştur. Böylece tarih alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır.
  • Tarihin akışının değişmesinde önemli bir yere sahip olan Hititler, Mısırlılar ile tarihin ilk yazılı anlaşması olan Kadeş anlaşmasını imzalamışlardır.
  • İlk meclis olan Pankuş meclisi Hititliler tarafından oluşturulmuştur.
  • Kadınlara önem vermişlerdir. Kraldan sonra en yetkili kişi kraliçeydi. Pek çok yakın doğu toplumunun aksine Hitit kadınları boşanma durumunda kocalarından kısmi de olsa tazminat alabiliyorlardı.
Ve son bir not :

Savaş arabaları bir Hitit buluşu değildi. Fakat onların elinde mükemmel bir silah halini aldı. O çağda Hitit savaş arabası günümüz tankları kadar güçlüydü. Hitit savaş arabaları uzaktan ok ve mızrak atarak düşmana zarar verebiliyordu. Daha sonra düşman saflarına doğru saldırıya geçerek kaçmakta olan düşman askerlerini iki taraftan sıkıştırarak eziyordu. Hitit savaş arabaların saldığı korku Tevrat’a bile konu olmuştu.

Hititlerin İnsanlık Tarihine Katkıları yazımızla ilgili olarak dikkatinizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir

Lidyalıların İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir

Friglerin İnsanlık Tarihine Katkıları

Urartuların İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir