Hidroliz ve Dehidrasyon Nedir

Bu yazımızda Hidroliz ve Dehidrasyon Nedir? detaylı bir şekilde öğreneceğiz. Hidroliz ve Dehidrasyon Nedir, Hidroliz ve Dehidrasyon Ne Demek?

Dehidrasyon Nedir

Dehidrasyon sentezi, iki molekülün bir su molekülünün salınımıyla birlikte kovalent olarak bağlandığı kimyasal bir süreçtir. Fizyolojik açıdan önemli pek çok bileşik, örneğin karmaşık karbonhidratlar, proteinler, DNA ve RNA gibi dehidrasyon sentezi ile oluşturulur.

Dehidrasyon reaksiyonları, bir su molekülünün reaktan molekülünden elimine edildiği kimyasal reaksiyonlar olarak tanımlayabiliriz. İki molekülün su molekülünün giderilmesiyle birleştirilmesi işlemine dehidrasyon sentezi denir. Bunun nedeni dehidrasyon teriminin ‘su kaybetmek’ için kullanılması ve sentezin yeni maddenin oluşumunu temsil etmesidir. Bunedenle dehidrasyon sentezi suyun yeni bileşiklerin oluşumuyla ortadan kaldırılmasıdır. İki molekülün kesinlikle birleşimi büyük bir bileşik oluşturacak ve su molekülü reaksiyon sırasında bir yan ürün olarak eleyecek ve oluşacaktır.

Dehidrasyon sentezi, su molekülünün ortadan kaldırılmasıyla yeni bir bileşiğin oluşumunu içeren sentez reaksiyonları olarak tanımlanabilir. Bu reaksiyonlar, büyük bir yapıya sahip yeni bir bileşik oluşumu ile sonuçlandığından, bunlara sentez reaksiyonları denir. Burada dehidrasyon sentez reaksiyonlarında, su molekülü reaksiyon sırasında ortadan kalkar, bu nedenle bunlar aynı zamanda bir tür yoğunlaşma reaksiyonlarıdır. Bunun nedeni, yoğunlaşma reaksiyonu sırasında iki molekülün su molekülü kaybı olan büyük bir molekül oluşturmak için yoğunlaşmasıdır.

Dehidrasyon reaksiyonları, polyesterler gibi günlük hayatta kullanılan birçok maddenin üretiminde etkin rol oynar. Polyester elyaf, şişelerin ve yalıtım bantları da dahil olmak üzere bir dizi başka kullanıma sahip olmasının yanı sıra kumaşları, iplikleri ve ipleri dokuma etmek için kullanılır.

Hidroliz Nedir

Dehidrasyon ve hidroliz reaksiyonları belirli enzimler tarafından katalizlenir veya hızlandırılır. Dehidrasyon reaksiyonları enerji gerektiren yeni bağların oluşumunu içerirken hidroliz reaksiyonları bağları koparır ve enerji açığa çıkarır.

Hidroliz bir dehidrasyon reaksiyonunun tam tersidir. Bunun nedeni bir su molekülü ilavesi yoluyla bir kovalent bağın kırılmasını içerir. Hidroliz, hidrolaz adı verilen geniş bir enzim grubu tarafından katalize edilir. En yaygın olarak bilinen hidrolazlar arasında sindirim enzimleri vardır. Sindirim, tükürük amilazının nişasta moleküllerini parçaladığı ağızdan başlar. Bu nedenle nişastalı yiyeceklerin uzun süre çiğnenmesi ağızda tatlı bir tada neden olur. Tükürük amilazının etkisi monosakaritler üretir. Bunu, proteinlerdeki peptit bağlarını kırma işlemine başlayan, midedeki proteazların etkisiyle takip edilir . Pankreas ve ince barsaktan hidrolitik enzimlerle sindirim devam ederlipitler, karbonhidratlar, nükleik asitler ve proteinler üzerine etki eder.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir