Gezip Gördüğünüz Yeri Tanıtan Bir Yazı Yazınız

Gezip Gördüğünüz Yeri Tanıtan Bir Yazı Yazınız

Bu yazımızda Gezip Gördüğünüz Yeri Tanıtan Bir Yazı Yazınız konulu 3 yer tanıttık.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan eski bir Rum Ortodoks manastır ve kilisesidir. Bizans İmparatoru I. Theodosius döneminde (375–395) Atina’dan gelen rahipler Barnabas ve Sophronios tarafından kurulduğu düşünülür. Bu güzel yer Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. 4 yıllık restorasyon çalışmasının ardından yeniden açılan Sümela Manastırı ülkemizin en çok ziyaret edilen noktalarından biridir.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın Uçhisar bölgesinde bulunmaktadır. Kapadokya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peri bacasıdır. Uçhisar Kalesi, birbirine bitişik iki sivri peribacasından oluşmaktadır. Kalenin zirvesi Kapadokya’nın kuş bakışı görüleceği tek yer olma özelliğini taşıyor. Kapadoky’nın en güzel seyir noktası diyebiliriz. Kaleden kuzeye doğru aşağılara bakınca Cevizli peribacalarını, batıda Nevşehir’i ve Oylu Dağı’nı, kalenin hemen önünde yeni Uçhisar’ı, güneybatıda uzaklarda Hasan Dağı zirvesini görebilirsiniz. Uçhisar Kalesi’ne gitmeden yapılacak Kapadokya Gezisi eksik sayılır.

Abant Gölü

Abant Gökü Bolu’da bulunan ve büyüleyici güzelliğe sahip bir gölümüzdür. Bir çok bitki ve hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Doğayla iç içe huzur dolu bir gün geçirmek için eşsiz noktalardan biri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca burada piknik, kamp, bisiklet, atla gezinti gibi bir çok aktivite de yapabilirsiniz. Abant Gölü gördüğüm en güzel yerlerden biriydi.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir