Etobur (Etçil) Dinozorlar Hangileridir

Dinozorlar, milyonlarca yıl önce dünyamızda yaşadılar. Farklı türlerde ve farklı büyüklüklerde dinozor türleri vardı. Günümüzdeki hayvanlar gibi onlarında et ve ot yiyen türleri vardır. Etçil dinozorların atletik bedenleri ve kesin dişleri vardı. Bu sayede avlanarak yaşamlarını sürdürürlerdi. Bu yazımızda Etobur (Etçil) Dinozorlar Hangileridir ve Etobur (Etçil) Dinozorlar hakkında bilgiler paylaşacağız. Etobur (Etçil) Dinozorlar Hakkında Bilgi, Etobur (Etçil) Dinozor İsimleri, Etobur (Etçil) Listesi

Etobur (Etçil) Dinozorlar Hangileridir?

Albertosaurus

Bu dinozorlar 9 metre uzunluğunda ve 2 ton ağırlığındaydı. Güçlü bacaklara sahip hızlı koşuculardı. Kanada ve çevresinde yaşadılar.

Afrovenator

7-8 metre uzunluğa sahip yaklaşık 1000 kg ağırlığında Afrika’da yaşayan bu dinozor orta büyüklükte, uzun ve güçlü arka bacaklara sahipti. Büyük ve güçlü kollarıyla avını yakalardı.

Alectrosaurus

Bu dinozora ait ilk fosil örneği 1923 yılında keşfedildi. Asya ve çevresinde yaşayan bu tür ortalama 1000 kg ağırlığındaydı.

Adasaurus

Adasaurus, kuşa benzeyen bir etoburdu. Orta Asya’da yaşan bu tür ortalama 2 metre uzunluğundaydı.

Allosaurus

Allosaurus türünün en büyüğü ortalama 12 metre uzunluğundaydı. Ağırlıkları ise 2 ton civarındaydı.

Carnotaurus

Bu tür Güney Amerika’da yaşamıştır. Ortalama 7,5 metre uzunluğunda 2 ton ağırlığındaydılar.

Ceratosaurus

Ceratosaurus türü 6 metre uzunluğunda yaklaşık 1 ton ağırlığında etobur dinozorlardan biridir. Güçlü çenesi ve bıçak gibi dişleri olan bu türün balık ve timsahlarla beslenebileceği düşünülüyor.ABD ve çevresinde yaşadılar.

Tyrannosaurus Rex

En ünlü ve en önemli dinozorlardan biri olan Tyrannosaurus Rex, yırtıcı dinozorların en büyüklerinden biriydi. Yaklaşık olarak 13 metre uzunluğunda 7,5 ton ağırlığındaydılar. Kuzey Amerika’da nehir vadilerinde ve ormanlarda yaşadı.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir