Eski Çağlarda Tıp ve Tıbbın Gelişmesinde Katkısı Olan Medeniyetler

Bu yazımızda Eski Çağlarda Tıp ve Tıbbın Gelişmesinde Katkısı Olan Medeniyetler hakkında bilgiler paylaşacağız.

Eski Çağlarda Tıp ve Tıbbın Gelişmesinde Katkısı Olan Medeniyetler

Tıp, insanlığın oluşmasından itibaren var olup, günümüze kadar çeşitli gelişmeler içerisinde gelmiştir. Tarihte her toplumun tıp üzerindeki yeri çok farklıdır. Bazı toplumlar günümüzde var olmalarına rağmen hala ilkel tıp kullanmaktadır.

Tarih boyunca en hızlı gelişen bilim dalı olmayı başarmıştır. İnsan her aman kendi biyolojisi merak etmiş, çeşitli hastalıkları çözmek adına bazı yöntemlere başvurmuştur. Tarihi incelediğimizde büyü ve sihre olan inanç deney ve gözlemlerle yapılan çalışmalara göre daha çok dikkat çekmektedir. Sizlere bu yazımızda tıbbın gelişmesindeki önemli medeniyetlerden bahsetmek istiyoruz.

#1) Mısır’da tıp

Mısır tıbbının en çok gelişmesini sağlayan isim İmhotepdir. İmhotep M.Ö 3000’li yıllarda yaşadığı bilinmektedir. İmhotep tıbbın tanrısı olarak anılmaktadır. Tıp haricinde fizik, mimarlık konusunda da kendini oldukça geliştirmiştir. Mısır’da tıbbın gelişimini sağlayan başka bir hekim ise İris olarak karşımıza çıkar. M.Ö 2500’lü yıllarda sarayın başhekimliğini yanmıştır. Mide, bağırsak ve göz hastalıkları konusunda kendini geliştirmeyi başarmıştır. Mısır tıp alanında çeşitli başarılar sağlamıştır. Fakat M.Ö 1500’lü yıllarda artık eskisi kadar güçlü olmayıp gerilemeye başlamıştır.

#2) Mezopotamya’da Tıp

Mezopotamya’da tıp denildiğinde akıllara ilk olarak Sümer, Asur ve Babil gelmektedir. Mezopotamya’ da tıp konusu olarak tıp yasaları dikkat çekmektedir. Ödüllendirme ve cezalandırma yöntemleri olarak çeşitli belgeler bulunmuştur. Hastalık tedavisi araştırma yöntemleri olarak koyun keçi gibi hayvanların organları üzerinde çeşitli deneyler yapılmıştır. Bu şekilde işe yarayıp yaramadığına karar verilir.

#3) Hititlerde Tıp

Hititler tıp konusunda çok bir gelişme gösterememiştir. Hatta Mısır ve Mezopotamya’nın oldukça gerisindedir. Daha çok büyü ve sihir yöntemleri kullanılmaktadır.

Hititler hakkında daha fazla bilgi için diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Hititlerin İnsanlık Tarihine Katkıları

Hititlerde Sosyal ve Ekonomik Yaşam

Hititlerde Din ve İnanış

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir