Yurt Dışında Yaşayan ve Türkçe Bilen Bir Arkadaşınıza Ali Kuşçu’yu Tanıtan Bir Elektronik Posta Yazınız

Yurt Dışında Yaşayan ve Türkçe Bilen Bir Arkadaşınıza Ali Kuşçu’yu Tanıtan Bir Elektronik Posta Yazınız.

Sevgili Alex:
Bana, Türk tarihine büyük önem duyduğunu ve araştırdığını söylemiştin. Bugün kü dersimizde Ali Kuşçu’yu öğrendik. İlgini çekebileceğini düşündüğüm için sana Ali Kuşçu hakkında bilgiler vermek istedim.

Ali Kuşçu, çok önemli astronom, matematikçi ve dil bilimcidir. Günümüz matematikçilerinin hocamız dediği bir bilim insanı. 15. yüzyılda Semerkant’ta doğup yaşamıştır. Babası sarayda şahinci başı olduğundan Kuşçu lakabını almıştır.  Ali Kuşçu’nun 994 yıldızı tüm özellikleriyle yazdığı rehber Kristof Kolomb’a Amerika’yı keşfinde yardımcı olmuştur. Fatih Sultan Mehmet, Ali Kuşçu’yu sofrasında ağırlamıştır. Ali Kuşçu, İstanbul’a yerleştiğinde ilk farkettiği şey şehrin zamansızlığıydı. Bu yüzden tasarladığı güneş saatlerini Sultan Ahmet Meydanına, Ayasofya’nın bahçesine ve Galata Kulesi’nin dibine yerleştirerek halkı saat kavramıyla tanıştırdı. 16 Aralık 1474’de Osmanlı İmparatorluğunun en büyük bilim insanı olarak hayatını kaybetti.

Yazının kısa olduğunu düşünüyorsanız : Ali Kuşçu’nun Hayatı (UZUN) adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili olarak dikkatinizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Ali Kuşçu’nun Hayatı ve Yaptığı Çalışmalar
Ali Kuşçu İngilizce ve Türkçe Hayatı
Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

One Comment on “Yurt Dışında Yaşayan ve Türkçe Bilen Bir Arkadaşınıza Ali Kuşçu’yu Tanıtan Bir Elektronik Posta Yazınız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir