Yaşadığınız ya da gezip gördüğünüz bir yerle ilgili halk arasında anlatılan hikaye ve efsaneler hakkında araştırma yapınız

Yaşadığınız ya da gezip gördüğünüz bir yerle (dağ, tepe, deniz, göl, akarsu, çağlayan, kale, kule, çeşme, köprü v.b ilgili halk arasında anlatılan hikaye ve efsaneler hakkında araştırma yapınız. Sizler için halk arasında anlatılan 4 hikayeyi seçtik.

Mersin Kız Kalesi Efsanesi

Kral tanrıya kendisine dünyalar tatlısı bir kız çocuğu vermesi için dua eder. Kralın duası kabul olur ve dünyalar tatlısı bir kız çocuğu olur. Kızı çok seven kral onunla birlikte mutlu bir hayat sürer. Bir gün kralın şehrine bir büyücü gelir. Kral kızının sonunun nasıl olacağını çok merak eder ve büyücüye gidip kızının sonunun nasıl olacağını sorar. Bunun üzerine büyücü krala, kızını yılan sokacak ve sende buna engel olamayacaksın der. Bu durum karşısında endişelenen kral kızını yılan sokmaması için denizin ortasında bir kız kalesi yaptırıyor. Bir gün kralın kızının canı üzüm çeker. Sepet içinde kıza üzüm getirilir. Ancak sepetin içinden çıkan yılan kızı sokar ve kız ölür. Kral çok sevdiği kızını kurtarmak için bu kız kulesini yaptırsa da kızını ölümden kurtaramıyor.

Süt Kalesi Efsanesi

Harput kalesi surları yapılırken büyük bir kuraklık baş gösterir. İnsanlar su bulmakta büyük zorluk çekiyordu. Fakat kalenin yapımı için suya ihtiyaç vardı. Su bulunamadığı için bölgedeki sürülerden elde edilen süt kullanıldı. Bu sebeple de bu kale Süt Kalesi ismini aldı ve bu şekilde anılmaya devam etti.

Gelin Kayası Efsanesi

Düğün dernek kurulmuş halk eğleniyormuş. Bu sırada Oruç Gazi hastaymış. Davulun sesini duyan Oruç Gazi davulcuya davulun sesinden rahatsız olduğunu ve çalmaması gerektiğini söyler. Bunu duyan davulcu davula daha bir iştahla vurmaya başlar. Bunun üzerine Oruç Gazi taş olarak kalın der. Bunu der demez davulcusu, gelini kısacası tüm gelin alayı olduğu gibi taş olarak kalıyor.

Ağrıdağı Efsanesi

Ağrıdağı’nın eteklerinde yaşayan Ahmet’in evinin önüne güzel mi güzel harika bir at gelir. Ağrıdağı geleneklerine göre bu at, Ahmet’in kapısına geldiği için artık onundur. Fakat bu atın şans eseri gelip gelmediğini denemek için üç kez serbest bırakılır. At, her seferinde Ahmet’in yanına döndüğü için artık onun atı olarak kabul edilir. Sonra atın, bölgedeki Osmanlı Paşası Mahmut Paşa’ya ait olduğu anlaşıır. Mahmut Paşa geleneklere karşı gelerek atını geri ister. Ahmet’te bu isteği reddeder ve Mahmut Paşa tarafından zindana atılır. At, Mahmut Paşa’ya teslim edilsede Paşa kararlıdır Ahmet’i ve ona yardım edenleri öldürmek ister. Bu sırada, zindandaki Ahmet ile Mahmut Paşa’nın kızı Gülbahar arasında ilişki başlar. Gülbahar, kendisine aşık olan Zindancıbaşı Memo’nun canı pahasına Ahmet’i zindandan kaçırır. Bunu duyan Mahmut Paşa, Gülbahar’ı da zidana attırır. Ahmet’in önderliğindeki halk sarayı basar ve Gülbahar’ı kurtarır. Ahmet ve Gülbahar sevip sayılan bir bey olan Hoşap Bey’in yanına sığınır.

Hoşap Beyi, Mahmut Han’a ne isterse vereceğini fakat Ahmet ve Gülbahar’ı hiç bir şekilde teslim etmeyeceğini bildirir ve misafirlerinin evlenmesine izin verilmesini ister. Mahmut Paşa, Hoşap Kalesi’ne saldırmayı düşünürken daha sonra Ahmet’in Ağrıdağı’nın tepesine tırmanmasını istediğini ve bu görevi başarabilirse kızıyla evlenmesine izin vereceğini söyler. Ahmet bu zorlu görevi kabul eder. Ahmet’i izlemek isteyen halk akın akın Mahmut Paşa’nın sarayının etrafında toplanır. Müthiş bir kalabalık oluşur. Ahmet’in başarısız olması durumunda sarayının yerle bir edilip kendisinin öldürüleceğini anlayan Mahmut Paşa, halkın istediğine boyun eğerek Ahmet’i geri çağırtır. Ama buna gerek kalmaz, çünkü Ahmet, dağa tırmanmayı başarmıştır. Ama bir sorun vardır. Ahmet Gülbahar’ın kendisini kurtarmak için Memo’nun hayatını feda ettiğini anlamış ve onunla birlikte olmayı kendisine yedirememiştir. İkisi birlikte Küp Gölü’nün yakınlarına gider ve Ahmet, Küp Gölü’nde Gülbahar’dan uzaklaşarak ortadan kaybolur.

Sizlerde bildiğiniz hikayeleri bizlere yorum bölümünden yazarak bu sayfaya daha fazla efsane eklememize yardımcı olabilirsiniz.
Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

5 Comments on “Yaşadığınız ya da gezip gördüğünüz bir yerle ilgili halk arasında anlatılan hikaye ve efsaneler hakkında araştırma yapınız”

    1. Bana çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim. Çok güzel efsanelermiş. 🥰🥰🥰🥰👍👍👍👍

  1. Güzel ancak ikiside çok üzücü ama yinede çok güzel olmuş. 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🤗🤗🤗🤗😊😊😉🙂🙃👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir