Yardımlaşma Kurumlarımız Nelerdir

Dinimiz yardımlaşmaya,paylaşmaya ve dayanışmaya büyük önem verir.Dinimiz anne ve babamıza,akrabalarımıza,arkadaşlarımıza,felaketlere maruz kalmış tüm insanlara iyilik ve yardım etmemizi ister.
Ülkemizde bir çok yardım kurumları mevcuttur.Bu yardım kuruluşları zor zamanımızda bizlere büyük destek olmaktadır.Şimdi bu yardım kuruşlarının isimlerini öğrenelim.

Kızılay

Kızılay eski adı ile Hilal-i Ahmer Cemiyeti 1868 yılından beri hizmet vermektedir.Kızılay , ayrım gözetmeksizin sadece ülkemizde değil uluslararası hizmet vermektedir.Sadece afetlerde değil hayatın her anında insanlara yardım ulaştırabilmektedir.Türk Kızılayı son 10 yılda 78 farklı ülkede doğal ve insan kaynaklı afetlere müdahale etmiş, kuruluşundan bugüne 137 ülkeye yardım eli uzatmıştır.

Mehmetçik Vakfı

Mehmetçik Vakfı,17 Mayıs 1982 yılında kurulan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptığı sırada şehit edilen Mehmetçiklerin bakmakla sorumlu olduğu yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere yardım elini uzatan bir kuruluştur.

Milli Eğitim Vakfı

Millî Eğitim Vakfı, kuruluş amaçlarına uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu çok sayıda yapı-tesis, donanım, teçhizat projelerini gerçekleştirerek Bakanlık hizmetlerinde kullanılmak üzere bağışlamış bulunmaktadır. Bu desteklerin kuruluş gününden bu yana ortalama bedeli 1 Milyar TL’ye aşmıştır.

Türkiye Diyanet Vakfı

Kurulduğu günden bu yana kendisini sürekli geliştirerek faaliyet alanlarını genişleten Türkiye Diyanet Vakfı, yardımsever halkımızın desteği, Diyanet teşkilatı ve vakıf görevlilerimizin gayretli çalışmalarıyla büyüyerek bugün Türkiye’de 1.000 şubesi ve 135 ülkedeki faaliyetleriyle uluslararası bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

Çocuk Esirgeme Kurumu , Ankara’da Himaye-i Etfal Cemiyeti adı altında kurulmuştur.Amacı ülkemizdeki yoksul,korunmaya muhtaç kalan çocukların bakım,eğitim,sağlık ve kültür hizmetlerini karşılamak.Suça karışmış ya da kendilerine karşı suç işlenmiş çocukların topluma kazandırılmasını sağlamak,Çocuğa yönelik her türlü istismarı engellemek gibi amaçları vardır.Evlat edindirme hizmeti,Koruyucu aile hizmeti gibi hizmetlerde vermektedir.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.