Yardımlaşma Kurumlarımız Nelerdir

Bu yazımızda Yardımlaşma Kurumlarımız Nelerdir? sorusunu cevaplayacağız.

Yardımlaşma Kurumlarımız Nelerdir

Başkalarına yardım etmek sosyal etkileşimi geliştirir, insanları kendi sorunlarından uzaklaştırır ve benlik saygısını ve yetkinliğini geliştirir. Başkalarına yardım etmek sadece onlar için iyi ve yapılacak iyi bir şey olmakla kalmaz, aynı zamanda bizi daha mutlu ve sağlıklı kılar. Ülkemizde bir çok yardım kurumu mevcut .Bu yardım kuruluşları zor zamanımızda bizlere büyük destek olmaktadır. Şimdi bu yardım kuruşlarının isimlerini öğrenelim.

Kızılay

Kızılay eski adı ile Hilal-i Ahmer Cemiyeti 1868 yılından beri hizmet vermektedir. Kızılay , ayrım gözetmeksizin sadece ülkemizde değil uluslararası hizmet vermektedir. Sadece afetlerde değil hayatın her anında insanlara yardım ulaştırabilmektedir. Türk Kızılay’ı son 10 yılda 78 farklı ülkede doğal ve insan kaynaklı afetlere müdahale etmiş, kuruluşundan bugüne 137 ülkeye yardım eli uzatmıştır.

Mehmetçik Vakfı

Mehmetçik Vakfı,17 Mayıs 1982 yılında kurulan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptığı sırada şehit edilen Mehmetçiklerin bakmakla sorumlu olduğu yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere yardım elini uzatan bir kuruluştur.

Milli Eğitim Vakfı

Millî Eğitim Vakfı, kuruluş amaçlarına uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu çok sayıda yapı-tesis, donanım, teçhizat projelerini gerçekleştirerek Bakanlık hizmetlerinde kullanılmak üzere bağışlamış bulunmaktadır. Bu desteklerin kuruluş gününden bu yana ortalama bedeli 1 Milyar TL’ye aşmıştır.

Türkiye Diyanet Vakfı

Kurulduğu günden bu yana kendisini sürekli geliştirerek faaliyet alanlarını genişleten Türkiye Diyanet Vakfı, yardımsever halkımızın desteği, Diyanet teşkilatı ve vakıf görevlilerimizin gayretli çalışmalarıyla büyüyerek bugün Türkiye’de 1.000 şubesi ve 135 ülkedeki faaliyetleriyle uluslararası bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

Çocuk Esirgeme Kurumu , Ankara’da Himaye-i Etfal Cemiyeti adı altında kurulmuştur. Amacı ülkemizdeki yoksul, korunmaya muhtaç kalan çocukların bakım, eğitim, sağlık ve kültür hizmetlerini karşılamak. Suça karışmış ya da kendilerine karşı suç işlenmiş çocukların topluma kazandırılmasını sağlamak, Çocuğa yönelik her türlü istismarı engellemek gibi amaçları vardır. Evlat edindirme hizmeti, koruyucu aile hizmeti gibi hizmetlerde vermektedir.

Yardımlaşma Kurumlarımız Nelerdir adlı yazımızla ilgili olarak dikkatinizi çekebilecek diğer yazımız:

Yardımlaşma İle İlgili Haber Yazısı

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir