Alan seçerken nelere dikkat etmeliyim

 

Zaman geçtikçe sorumluluklarımız daha da arttı.Çünkü geleceğimize bizler yön veriyoruz.Belki pişman olacağımız bir bölüm seçeceğiz ve bu bizim tüm hayatımızı etkileyecek.Bu yüzden bu konuya değinmek istedim.Geleceğin senin elinde unutma 🙂

Öncelikle alan seçmededen önce ailenizden,yakın çevrenizdeki bilgili ve okumuş insanlardan,öğretmenlerinizden bilgiler almalısınız ve bu bilgiler ısığında ben ne istiyorum sorusunu kendinize yönlendirmelisiniz.Çünkü etrafınızdan çok fazla ve çok farklı fikirler alacaksınız.Bu fikirleri değerlendirmekte dediğim gibi sizin elinizde.Sevebileceğiniz mesleği ileride yapabilmek için şuanda neyi seviyorum,hangi derslerde başarılıyım ve en önemlisi hangi meslek bana uygun,neye ilgim var sorularını şuanda kendinize sormalısınız.

Alan seçerken nelere dikkat etmeliyim:

-İlgi ve yeteneklerinin farkında olmak.Kendizin farkında olursanız bu sizi başarıya daha çabuk götürecektir.

-Sıkılamayacağı, sürekli seveceği bir bölüm.Monotonluktan hoşlanan biriysenız buna uygun bir iş ve bölüm,aksıne ben monotonluğa gelemem süreklı hareket halınde olmalıyım diyorsanızda buna uygun bir bölüm seçmelisiniz.

-Mezun olunca hemen çalışabilecek miyim? Henüz tecrübe edinmemiş olsak bile çoğumuzun duyduğu bir kelimedir ‘mezun oldum ama işsizim’ işte bu duruma düşmemek için seçeceğiniz bölümü çok iyi araştırıp,gelecekteki iş imkanları ne durumda diye bakmalısınız.

Gideceğin alanı seçerken son derece dikkatli olmalı ve sanki hayat boyu icra edeceğin mesleği seçtiğini düşünerek hareket etmelisin.

Yazımda sürekli değindiğim gibi en önemlisi aslında seveceğin meslek buna bizi götüren en önemli adım ise  alan seçimi..

Bu yıl bende üniversitenin son yılındayım ve elimden geldiği kadarıyla sizlere tecrübelerimi aktarmaya çalıştım.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir