Tarihini Bilmeyen Bir Millet Yok Olmaya Mahkumdur Sözünün Açıklaması

Tarihini Bilmeyen Bir Millet Yok Olmaya Mahkumdur sözünün anlamı nedir? Tarihini Bilmeyen Bir Millet Yok Olmaya Mahkumdur açıklaması

Tarihini Bilmeyen Bir Millet Yok Olmaya Mahkumdur

Tarihlerini bilmeyen milletlerin sınırlarını başkaları çizer. Tarihimizi iyi öğrenelim ki dostumuzu düşmanımızı iyi bilelim. Bundan sonra atacağımız adımları daha sağlam atalım. Tarihimizde yaptığımız hataları görelim. Geçmişte neler olmuş neler yaşamışız bunları bilelim. Tüm bunlardan ders çıkaralım ve geleceğimize yön verelim. Eğer biz tüm bunları bilmezsek, başka devletler gelir bizlere müdahale eder.

Geçmişe bakmayıp ders çıkarmazsak gelecekte de büyük hatalar yapabiliriz. Tarih iyi öğrenilseydi tekrar eder miydi hiç? Eğer tarih iyi öğrenilseydi hatalar tekrar eder miydi? Bu nedenle tarih, gelecekte atacağımız her adım için çok önemlidir. Tarih milletlerin hafızasıdır. Geçmişteki olayları, devletler arası yapılan ilişkileri eğer iyi öğrenirsek, unutmazsak hata yapmayız. İşte tarihte bunları ortaya çıkarır ve hatırlamamızı sağlar.

Bu konuyla ile ilgili olarak Tarihini Bilmeyen Milletler, Başka Milletlerin Avı Olurlar adlı yazımıza da göz atabilir bu konuyu daha fazla pekiştirebilirsiniz.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir