Takıntılı Olmak ve Çözümleri

Bireyleri rahatsız eden, tekrarlayıcı düşünceleri takıntı olarak adlandırabiliriz. Kişi büyük bir çoğunlukla, takıntının mantıksız olduğunun farkında olsa bile bunu engelleyemez. Bu gibi sorun yaşayan yakınlarımıza fazla üzerine gitmememiz gerekmektedir.
Genellikle insanlar hastalık bulaşması ve buna çok benzeyen bir konu olarak temizlik takıntısıdır. Birey sürekli temiz olduğundan emin olmak ister. Sıkça ellerini yıkar ve bu duruma karşı koyamaz. Bunun sonucunda bazı durumlarda tahriş söz konusu olabilir. Temizlik takıntısı kadar sık olarak karşılaştığımız bir diğer durum ise şüphe durumudur. Kişi her şeyi kontrol etmek ister ve bu durumu defalarca tekrarlar. Örnek verecek olursak kapının kilidini kontrol etmek amacıyla çok kez eve geri dönebilir, ışığın açık olup olmadığını kontrol etmek amacıyla sürekli gece yataktan kalkabilir veya onlara verilen görevi hatalı yapıp yapmama konusunda emin olmak için defalarca kontrol ederek yapabilir. Daha da ileri seviyesi olarak bir takım sözlerin söylendiğinden emin olmak için defalarca söyleyebilir.

Takıntılı olmanın nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

• Hastalık beynin bazı bölgelerinde bozulmuş olan iletiden kaynaklanabilir.
• Bireyin kişilik özellikleri etkili olabilir.
• Birey fazla mükemmeliyetçi olabilir.

Tedavisi Mümkün Müdür?

Takıntılı bireyin tedavisi mümkündür. Bireyin uzman bir doktor gözetiminde kullanacağı bir takım ilaçlar sayesinde bu sorunun ortadan kalkması mümkündür. Bazı durumlarda psikolojik olarak destek alması da gerekmektedir.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir