Steroid Hormon Nedir, Ne İşe Yarar

Steroid Hormon Nedir, Ne İşe Yarar

Steroid hormonları , kolesterolden türetilen yağda çözünen moleküllerdir. Bazı endokrin organlar ve bezler tarafından üretilir ve hedef hücrelere ulaşmak için kan dolaşımına salınırlar. Steroid hormonları, seks hormonlarını ve adrenal bez hormonlarını içerir. Testosteron, östrojenler ve kortizol, steroid hormonlarının örnekleridir. Steroid hormonları, hücre zarından geçerek, çekirdeğe girerek, DNA’ya bağlanarak ve gen transkripsiyonunu ve protein üretimini başlatarak hücreler üzerinde etki eder.

Steroid Hormonların Vücutta İşleyişi

Steroid hormonları, ilk olarak hedef hücrenin hücre zarından geçerek hücre içinde değişikliklere neden olur . Steroid hormonları, steroid olmayan hormonların aksine, yağda çözündükleri için bunu yapabilir . Hücre zarları, yağda çözünmeyen moleküllerin hücreye yayılmasını engelleyen bir fosfolipit çift katmandan oluşur. Hücrenin içine girdikten sonra, steroid hormonu sadece hedef hücrenin sitoplazmasında bulunan spesifik bir reseptöre bağlanır . Reseptöre bağlı steroid hormonu daha sonra çekirdeğe geçer ve kromatin üzerindeki başka bir spesifik reseptöre bağlanır . Kromatine bağlandıktan sonra, bu steroid hormonu reseptör kompleksi, transkripsiyon adı verilen bir işlemle haberci RNA (mRNA) adı verilen spesifik RNA moleküllerinin üretilmesini gerektirir . MRNA molekülleri daha sonra modifiye edilir ve sitoplazmaya taşınır.

Steroid hormonları esas olarak endokrin bezleri tarafından sentezlenir. Steroid hormonlarının önemli bir işlevi, üreme gibi spesifik biyolojik amaçlar için fizyolojik ve davranışsal tepkileri koordine etmektir. Bu sebeple, gonadal steroidler, cinsel organ ve beynin cinsel farklılaşmasını etkiler, gelişim ve cinsel olgunlaşma sırasındaki ikincil cinsel özellikleri belirler, yetişkinlik döneminde işlevsel durumlarının korunmasına katkıda bulunur ve cinsel davranışı kontrol eder.

Steroidler basit kimyasal yapılarına rağmen çok çeşitli biyolojik olarak aktif formlarda meydana gelir. Bu çeşitlilik yalnızca steroid sentezleyen dokular tarafından salgılanan çok çeşitli bileşikler nedeniyle değil, aynı zamanda dolaşımdaki steroidlerin periferik olarak, özellikle karaciğerde ve aktif bir forma dönüşümün aktif olduğu hedef dokularda yoğun olarak metabolize edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bazen biyolojik tepkilerini ortaya çıkarabilmeleri için gereklidir. Steroid metabolizması bu sebeple yalnızca bu hormonların üretimi için değil, aynı zamanda onların hücresel ve fizyolojik etkilerinin düzenlenmesi açısından da önem taşımaktadır. Tüm steroidlerin türetildiği ana bileşik kolesteroldür. Steroid hormonları, çeşitli kriterlere göre çeşitli sınıflarda gruplandırılabilir.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.