Sporun Ülkelerin Tanıtımında Etkisi Var Mıdır? Nasıl?

Kimleri futbolu seviyor, kimileri basketbol, kimileri de boks veya su sporlarını seviyor. Spor hayatımızda önemli yer tutuyor. Her gün spor karşılaşmalarını izliyoruz yada onlar hakkında yazılar okuyoruz. Kısacası sporu hayatımızın her alanında görebiliriz. Bu yazımızda Sporun Ülke Tanıtımına Etkisi, Spor Müsabakalarının Ülke Tanıtımındaki Rolü, Olimpiyatların Ülke Tanıtımındaki Yararları Nelerdir?, Olimpiyatların Ülke Tanıtımındaki Önemi Nedir? sorularının cevabını verdik.

Sporun Ülkelerin Tanıtımında Etkisi Var Mıdır? Nasıl?

Sporun ülkelerin tanıtımında çok büyük etkisi vardır. Örneği ülkemiz daha önce Euro 2008, Euro 2012 ve Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasını düzenlemek için başvurularda bulundu. Fakat ne yazık ki her seferinde kıl payı turnuvayı düzenleme şansını kaybettik. En son Euro 2024 Avrupa Şampiyonasını düzenlemek için başvurduk. Finale kadar geldik ama yine finalde Almanya’ya karşı kaybettik.  Peki ülkemiz neden bir çok kez bu organizasyonu düzenlemek için uğraş verdi. Futbolu seven bir ülke olma gibi nedenler sıralayabiliriz fakat en önemli amaç turizmi canlandırmaktı. Bu şampiyonayı düzenlememiz durumunda ülkemizde turist patlaması olacaktı. Tüm Avrupa televizyonlarında Türkiye hakkında haberler çıkacaktı. Buraya turnuva için gelen turistler tekrar gelecek hemde gelenler eş, dost ve akrabalarına ülkemizi anlatıp onlarında gelmesini sağlayacaktı.

Sadece Avrupa Şampiyonasına Başvurmadık

Bir başka çok büyük organizasyon olan Olimpiyatları düzenlemek içinde başvuruda bulunduk.  2020 Olimpiyatlarını düzenlemek için aday olduk ve finalde Japonya ile yarıştık. Ancak yine kaybettik ve bu büyük organizasyonu düzenleme fırsatını kaçırdık. Ülkemizi tanıtmak için 2 büyük organizasyona başvuruda bulunduk fakat ne yazık ki hep kaybettik. 2020 Olimpiyatlarını düzenlemeye hak kazansaydık yine ülkemiz için müthiş bir tanıtım olacaktı. Tüm dünyanın yakından takip ettiği bu organizasyon ülkemiz için harika fırsatlar yaratabilirdi. Turizm patlaması, ülkeye ciddi döviz girişi gibi.

Kazandığımız Bir Organizasyon Yok Mu?

Of yine mi kaybettik dediğinizi duyar gibiyim. Kazandığımız bir organizasyon yok mu? sorusuna gelecek olursak evet kazandığımız organizasyonlar var. Bunlardan en önemlisi 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu ile 2019 UEFA Avrupa Ligi şampiyonunu karşı karşıya getiren UEFA Süper Kupa finaliydi. 14 Ağustos’ta Beşiktaş Vodafone stadında oynandı. Bu organizasyon Olimpiyatlar yada Avrupa Şampiyonasının bizlere sağlayacağı katkının yarısını bile sağlamasa da ülkemize 50 bin turistin gelmesini sağladı ve 100 milyon euroluk bir gelir elde edildi. Tabi ki bu organizasyon sayesinde tüm Dünyada İstanbul hakkında haberler yayınlandı. Bunun dışında 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası da ülkemizde oynandı. Yakın zamanda 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Şampiyonlar Ligi finali de ülkemizde Atatürk Stadyumunda oynanacak. Bu da ülkemizin tanıtımı açısından son derece önemlidir.

Spor Karşılaşmalarının Ülke Tanıtımı Örnek

Örneğin şunu düşünün herhangi bir alanda çok başarılı bir sporcumuz var. Herkesin dikkatini çekmiş ve herkes tarafından takip edilen bir sporcumuz olduğunu düşünelim. Bu sporcumuz sosyal medya hesabından Kapadokya’da harika bir manzara eşliğinde çekildiği bir fotoğrafı paylaştığını düşünün ya da ülkemizin bir başka turizm cenneti olan Fethiye’de o muhteşem manzarada yamaç paraşütü yaptığı bir fotoğraf paylaştığını düşünün. Bu onu takip eden ve seven hayranlarının ülkemizi ziyaret etmesi demek. Onun gittiği yerlere gitmek yada onun yaptığı aktiviteleri yapmak isteyeceklerdir.

Liverpool 2005’deki Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’da kazandı. Bu zaferin ardından İstanbul onlar için özel oldu ve İstanbul bir çok Liverpool taraftarının ilgisini çekti. İstanbul’un güzelliklerini eş, dost ve akrabalarına anlattılar. Burayı ziyaret etmeleri için teşvik ettiler. Binlerce Liverpool taraftarı bir sonraki tatil planında İstanbul’u bir numara koydu ve ülkemizi ziyaret ettiler. Bunun gibi bir çok örnek verebiliriz.

Spor Karşılaşmalarının Ülke Tanıtımına Dünyadan Örnekler

Ülkemizden bahsettik birde dünyadan bir haber vermek istiyorum. Örneğin Barcelona’yı düşünün dünyanın en önemli futbol kulüplerinden biri. Kadrosunda Messi, Suarez gibi dünya yıldızlarını barındırıyor. Zaferden zafere koşuyor. Barcelona ünlü bir şehir fakat bu futbol başarısı sayesinde çok ciddi bir ziyaretçi akınına uğruyor.

Spor karşılaşmaları ülkelerin tanıtımı açısından önemi bir çok örnekle sizlere ifade etmeye çalıştım. Bu konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümününden yazabilirsiniz.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir