Misafirperverliğin Önemi Kompozisyon

Bu yazımızda Misafirperverliğin Önemi ile ilgili Kompozisyon örneği paylaşacağız.

Misafirperverliğin Önemi Kompozisyon

Türk kültüründe misafirperverliğin önemi çok büyüktür. Bir misafir konuk edildiğinde baş köşe onundur. Misafire büyük hürmet gösterilir. Doğudan batıya Türk ve İslam dünyasını gezen seyyahlar karşılaştıkları misafirperverliği öve öve bitiremezler. Bununla ilgilide bir çok atasözümüz vardır. Bunlardan bazıları:

Misafir on kısmetle gelir; birini yer dokuzunu bırakır.
Misafir kısmeti ile gelir

Türklerin dikkat çeken en önemli özelliklerinden bir tanesi olan misafirperverliğin yeri dinimizde de önemlidir. Misafir baş köşeye oturtulur ve en iyi şekilde ağırlanır. Misafire ikramda oldukça önemlidir. Misafirlere yiyecekler içecekler ikram edilir. Bazen sadece onlara özel olarak yiyecekler hazırlanır. Yemeğe oturulduğunda önce büyükler başlar ardından küçükler. İnsanımız bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı olduğunu hiç aklından çıkarmaz.

“Misafir, bin bereket ve bin rahmetle gelir.” (Nisâb-ül ahbâr)

Amerikalı yazar Katharine Branning’in Türkiye ile ilgili hikayesi :

New York’a taşındıktan kısa bir süre sonra bir Türk ile tanıştım. Türkiye’ye gidecektim arkadaşım benden annesini ve babasını da ziyaret etmemi rica etti. Onların evinde kalabileceğimi söyledi. Memnuniyetle yapacağımı söyledim. İlk kez bir Türk evine misafir oluyordum.

Yemeklerimizi dışarıda evin balkonunda yiyorduk. Bir gece o balkonda oturuyorduk. Parmaklıklardan geri çekilmeye çalıştığım zaman gömleğimin takıldığını fark ettim. Yapışmıştı ne yapacağımı bilemedim. Sonunda gömleği çekip kurtardım. Gömleğimin kolu baştan aşağı beyaz boya olmuştu. O zaman parmaklıkların yeni boyandığını ve boyanın da henüz kurumamış olduğunu fark ettim.

Yine o gece yatmadan önce pencereyi açmak istedim. Hava çok sıcak ve nemliydi .Pencereyi açamıyordum. Denedim denedim sonra ellerimin boya olduğunu fark ettim.  Aman Allah’ım bu insanlar salı günü Türkiye’de olacağımı haber verdiğim telefon görüşmesinden sonra 3 gün içinde evlerinin tamamını boyamışlardı. Boyamışlardı çünkü misafirleri için evlerinin güzel görünmesini istiyorlardı. Bunu bana onlar söylemese de durum çok açıktı. İşte bu örnek konu misafir olduğunda Türklerin hiç bir detayı atlamadığına çok güzel örnek oluyor. Onlar için misafirperverliğin önemi çok büyüktü.

Misafirperverliğin Önemi Kompozisyon adlı yazımız ile ilgili olarak dikkatinizi çekebilecek diğer yazımız:

Misafirperverlik – Konukseverlik İle İlgili Atasözleri

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir