Lipit Nedir,Lipitler Hakkında Bilgi

Lipitler canlı organizmalarda önemli bir rol oynar. Lipitler, dört ana organik molekül grubundan biridir; diğer üçü protein, nükleik asit (DNA) ve karbonhidrattır. Lipitler karbonhidratlarla aynı elementlerden oluşur. Karbon, hidrojen ve oksijen. Bununla birlikte, lipitler oksijen atomlarından çok daha fazla hidrojen atomu içerme eğilimindedir.

Muhtemelen en önemli fonksiyon lipitlerinin gerçekleştirdiği hücresel membranların yapı taşlarıdır. Diğer fonksiyonlar arasında enerji depolama, izolasyon, hücresel iletişim ve koruma bulunur.

Lipitler, enerji depolanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Lipitler, yağları, steroidleri, fosfolipidleri ve balmumlarını içerir. Yağlar yaygın ve iyi bilinen bir lipit şeklidir. Yağ asitlerini bir alkole bağlayarak yapılırlar. Bir hayvan aşırı miktarda enerji yerse, enerjiyi daha sonra yağ moleküllerinde kullanmak için depolayabilir.

Çok çeşitli farklı lipidler vardır ve kimyasal yapı bunların her biri arasında değişir. Bu nedenle, bir lipidin genel yapısını ana hatlarıyla belirtmek zordur. Bununla birlikte, tüm lipitler, asidik bir ucu olan en az bir hidrokarbon zinciri (yani bir karbon ve hidrojen atomu zinciri) içerir.

Lipit Türleri

Birçok farklı lipit türü vardır. Yaygın lipitlerin örnekleri arasında tereyağı, bitkisel yağ, kolesterol ve diğer steroidler, mumlar, fosfolipitler ve yağda çözünen vitaminler bulunur.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir