“İnsana ‘Kendini bil!’ Denilmesi, Yalnız Gururunu Kırmak İçin Değil, Değerini De Bildirmek İçindir“ Sözünün Açıklaması

“İnsana ‘Kendini bil!’ Denilmesi, Yalnız Gururunu Kırmak İçin Değil, Değerini De Bildirmek İçindir.” Sözünün açıklaması.İnsanın kendini bilmesi ne demektir? Kendini bil sözünün anlamı? Tüm bu soruların cevapları bu yazımızda.

Kendini Bilmek Ne Demektir

İnsan kendini birey olarak tanımlaması,kendi üzerine düşünmesi ve kendini değerlendirme becerisidir. İbn’i Sina şöyle der : Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.Farz edelim ki bir işe kalkışacaksınız mutlaka size yapamazsın edemezsin gibi söylemlerde bulunan insanlar olacaktır.Eğer siz kendinizi biliyorsanız bu söylenenlerden etkilenmeyeceksiniz çünkü kendi kapasitenizi biliyorsunuz.Ama eğer siz kendinizi bilmiyorsanız bu söylenenlerden etkilenip yapmak istediğiniz işten vazgeçebilirsiniz.Bildiğiniz gibi ülkemiz teknolojik alanda büyük gelişmeler yaşadı.Bir çok projemiz bir şekilde engellendi.Siz üretmeyin biz size en gelişmişini verelim gibi tekliflerde bulunuldu.Ülkemiz vazgeçmedi ve muhteşem projeler ortaya çıkardı.İnsansız Hava Araçları,Silahlı İnsansız Hava Araçları,Atak Helikopteri,Milli Piyade Tüfeği,Fırtına Obüsü,Hürkuş,Altay ve niceleri…

İnsanın kendini bilmesi için boş zamanlarında mutlaka kendi üzerine düşünmesi gereken bazı şeyler vardır.Ben bu zamana kadar neler yaptım? Kendime yararım dokundu mu? Aileme yada çevreme yararım dokundu mu? İleride neler yapabilirim?Kendi yolunu çizmenin başlangıcı ”kendini bilmek” ile başlar.Kendini bilmenin en önemli faydası ise neleri yapamayıp neleri yapabileceğimizi öğrenmektir.Yani kendi sınırları bilirsen onu genişletmenin yollarını arayabilirsin.

Başkalarını bilmek bilgeliktir, kendinizi bilmek ise aydınlanmadır.  (Lao Tzu – Çinli Filozof)
Kendini bilmek tüm bilgeliğin başlangıcıdır. (Aristoteles)

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir