Hak ve Özgürlükler İle İlgili Kompozisyon

İnsan hakları, ırk, cinsiyet, milliyet, etnik köken, dil, din veya başka herhangi bir statü ne olursa olsun tüm insanlara özgüdür. Herkes bir insandır ve bu nedenle ahlaki bir varlıktır. Bireyler, başkalarının kişisel hak ve özgürlüklere saygı göstermek zorundadır. Dünyanın pek çok yerinde ülkeler vatandaşlarının temel haklarına saygı duymaya mecbur bırakan yasalara sahiptirler.

Haklarım İhlal Ediliyorsa

Avrupa İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi, bireysel şikayetler için bir prosedür içermektedir. Ancak, bir vakanın dikkate alınmasından önce kabul edilebilirlik gereklilikleri vardır. Örneğin, Avrupa Mahkemesine dava açmadan önce şikayetinizin ülkenizin ulusal mahkemelerinde (en yüksek mahkemeye kadar) gündeme geldiğinden emin olmanız gerekir. Evrensel insan hakları fikrinin evrimi, yüzyıllar boyunca dünyadaki medeniyetlere saygınlık ve saygı kavramlarının temellerinden gelmiştir. Dünyada bugün bile insan hakları konusunda tamamen temiz bir sicile sahip ülke yok. Bazı ülkelerde diğerlerine göre daha sık ihlaller olabilir veya nüfusun daha büyük bir bölümünü etkileyebilirler, ancak her ihlal, yaşanmaması gereken ve ele alınması gereken bir sorundur. Yerleşik demokrasilerden birinde haklarını ihlal eden bir bireyin, genel olarak ülkelerinin, insan hakları konusunda dünyadaki diğer ülkelere göre daha iyi bir siciline sahip olması gerçeği nedeniyle teselli edilemez.

Haklarımıza Saygı Duyalım

Hepimiz birbirimizin haklarına saygı duyalım. İnsanları cins, etnik köken, dil, din, ırk diye ayırmadan sevgi ve saygı çerçevesinde yaşamalıyız. Çünkü insan olmak bunu gerektirir.

Bu konu ile alakalı olarak dikkatinizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İnsan Hakları ile İlgili Kompozisyon
Kadın Hakları İle İlgili Kompozisyon

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir