Günümüz Teknolojisine İlham Kaynağı Olan Canlılar

Günümüzde kullanılan bir çok teknoloji ürünü hayvanlardan esinlenerek yapılmıştır. Bu yazımızda Günümüz Teknolojisine İlham Kaynağı Olan Canlılar hakkında bilgi vereceğiz.

Uçak Kanatları – Yusufçuk

Bilim adamları yusufçukların kanat yapılarını incelemiş ve diğer böceklerden farklı olduğu için onlara ”ilkel böcek” demişlerdir. Aslında yusufçukların uçuş mekanizması farklı bir sistemdir. Bunun farkına varan bilim adamları ünlü helikopter üretici firması olan Skorsky önderliğinde yusufçukların uçuş tekniğini incelemeye başladı. Yapılan çalışmalar neticesinde askeri helikopter olan Skorksy üretildi.

Yüzme Paletleri – Balinalar

Balinalar palet şeklinde geniş kuyruklara sahiptirler. Paletlerin keşfi balinaların bu kuyruklarından esinlenerek yapılmıştır. Bu kuyruk suya dalmayı ve yüzeye daha rahat çıkmayı sağlıyor. Yüzme paletleri de tıpkı bu kuyruklar gibi yüzücülerin balina gibi kıvrılarak yüzmelerini ve dalış yapmalarını sağlıyor.

Hızlı Tren – Yalıçapkını Kuşu

Yalıçapkını kuşunun suya dalış yapması ile hızlı trenlerin tünele girmesi çok benzer bir olaydır. Yalıçapkını avlanmak için, direnci az olan havadan direnci yüksek olan suya dalış yapar. Tünelin içinde ve dışında da basınç bu şekildedir. Yalıçapkını kuşundan ilham alınarak trenin burnu, ön farları da dahil olmak üzere yalıçapkını kuşunun gagası taklit edilerek hızlı tren tasarlandı.

Concorde (Uçak) – Yunus Balığı

Concorde uçakların tasarımı yunusların burun kısmından esinlenerek yapılmıştır. Bunun sebebi ise havanın dış yüzeyde yaptığı sürtünmeyi azaltmasıdır. Kuyruk yüzgeci suyun yüzeyinde motor görevi gören yunusların bu özelliğinden esinlenen mühendisler Concorde’un motorlarını arkaya yerleştirmişlerdir.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir