Futbolcu Olmak İçin Ne Yapmalıyım – Tavsiyeler

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Dortmund kentinde kurulmuş olan ve en önemli futbol kulüplerinden bir tanesi olan Borussia Dortmund’da forma giyen milli futbolcumuz Nuri Şahin’den futbolcu adaylarına tavsiyeler.Bu süreçte neler yapmalıyım diyorsanız işte yıldız futbolcumuzdan sizlere tavsiyeler.

Nuri Şahin Diyor ki :
 1. Hayatta bizi başarılı yapacak tek şey çok çalışmaktır. Ben çok çalışmanın sihrine inanırım. O yüzden ilk tavsiyem hep budur. Çok çalışın…Evet arkadaşlar çalışmak,çalışmak daha çok çalışmak futbolda olmazsa olmaz bir kuraldır.Şimdilerde Real Madrid’de forma giyen Portekizli ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo 32 yaşında olmasına rağmen rekorları alt üst ediyor ve etmeye de günden güne devam ediyor.Ronaldo bunu sıkı çalışmasına bağlı kazanacağı kadar parayı kazanmış zaten ama o futbola tutkulu bir oyuncu.
 2. Yaptığınız sporun tüm detaylarına hakim olun. Merak edin. Antrenman bilimlerini, beslenmeyi… Ne kadar bilirseniz o kadar az yanılırsınız.Yeni teknolojik gelişmeler,sakatlıkların tedavisi,diyetler,antrenmanlar ve aklın gücü en iyi yenme adına en etkin şekilde kullanılır.Kulüpler artık yorgunluklara karşı fizyologlara danışmaktan çekinmiyor.Bilim futbolcuların formda ve güçlü kalmasını sağlıyor.Bilim iyi bir futbolcuyu daha da iyi bir hale getiriyor.
 3. Saha dışında da hobileriniz olsun. Hayata dair konuşacak bilginiz olsun. Edebiyat, sinema, felsefe, müzik… İlgi, vizyonu getirir.Vizyon sahibi olmanızda yarar var.Peki vizyon sahibi olmak ne demek ?
  Zamanı yakalamış, anlamış, yorumlamış olmaktır.
 4. Yaptığınız işten zevk alın. Başarıyı değil, mutluluğu arayın. Severek yaparsanız ve çok çalışırsanız zaten başarılı olursunuz.Bu sadece futbol için geçerli değil hayatta hangi işi yaparsanız yapın severek yapın.Aksi taktirde o işten hayır gelmez.Zoraki gider zoraki gelirsiniz.
 5. Hedefiniz hep büyük olsun. Hayal kurmak güzeldir. Hedefinize ulaştığınız oranda değil, hayal kurmaya devam ettiğiniz sürece mutlu olursunuz.Hayal kurmak…Hayatımızın vazgeçilmezlerindendir sizde hayallerinizi kurun ve elinizden geldiğince onlara ulaşmaya çalışın bir amacınız olsun.Sonuç olarak : Arkadaşlar hedefiniz hep ileri hep ileri olsun,bugün baktığımızda Ronaldo alabileceği herşeyi alabilmesine karşın hala çok azimli istekli ve çalışkan.

  Nuri Şahin Kimdir ?
  Almanya’nın Lüdenscheid şehrinde dünyaya gelen 29 yaşındaki orta saha oyuncusudur. Borussia Dortmund,Feyenoord,Real Madrid ve Liverpool gibi dev kulüplerde forma giymiştir.52 kez A Milli Takım formasını giymiş 2 gol atmıştır.Halen Borussia Dortmund’da forma giymektedir.

  Ek olarak şu yazımıza da göz atabilirsiniz : Bilim ve Futbol İlişkisi

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

3 Comments on “Futbolcu Olmak İçin Ne Yapmalıyım – Tavsiyeler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir