Futbol İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda futbol ile ilgili kompozisyon yazısı paylaşacağız.

Futbol İle İlgili Kompozisyon

Futbol, gezegenimizdeki en popüler spor. Milyonlar bu muhteşem sporu oynuyor ve izliyor. Kahraman muamelesi gören futbolcular muhteşem yetenekleriyle fizik kurallarını alt üst ediyor. Saha dışında yaşam tarzlarıyla göz kamaştırıyorlar. Ama sahada onlardan süper men olmaları bekleniyor. Modern futbol hızlı ve acımasızdır. Hem zihinsel hem de fiziksel zorluklar içerir.

En büyük ödül sporun efsane isimlerinin birbirleriyle kıyasıya mücadeleye girdiği dünya kupasıdır. Her futbolcu bu kupayı kaldırmak ister. Dünya kupası maçları dehalarını kullanan futbolcular tarafından kazanılıyor. Günümüzde bilim bu hayallerine kavuşmalarına yardımcı  oluyor. Yeni teknolojik gelişmeler, sakatlıkların tedavisi, diyetler, antrenmanlar ve aklın gücü en iyi yenme adına en etkin şekilde kullanılır. Kulüpler artık yorgunluklara karşı fizyologlara danışmaktan çekinmiyor. Maç analizlerine göre goller büyük bir kısmı maçların son 15 dakikasında geliyor. Bu yorgunluk ve bireysel hatalara bağlı olabilir. Futbol koşmayı gerektiren sporlara klasik bir örnektir. Uzun koşular yapmak gerekir. Bunun yanında kısa mesafeli kısa koşulara da gereklilik vardır. Bilim futbol takımlarının gelişmesini sağlıyor. Aynı zamanda bireylere güç ve çeviklik kazandırıyor.

Bir futbol takımında teknik direktörün en çok formda olmasını istediği futbolcu forvettir. Çünkü futbol gol demektir. Gol, gol, gol bu taraftarları çılgına çeviren bir şeydir. Forvetler takımların kahramanlarıdır. Yetenekleriyle rakiplerini saf dışı ederler. Bir forvet için en önemli şey gol atmaktır. Önemli maçta önemli bir gol attıysanız bu harika bir duygudur. Topu kontrol etmek, kaptırmamak, hızlanmak ve gol atmak. Ünlü forvet oyuncusu Andy Cole şöyle diyor :Gol atmak adrenalini yükselten olağanüstü bir duygudur. İnsanları heyecanlandıran muhteşem bir şeydir. Gol atamamak ise insanı hayal kırıklığına uğratıyor. Elinize geçen fırsatları gole çevirmeniz imkansızdır. Ama pes etmez ve golü aramaya devam ederseniz mutlaka o golü bulacaksınızdır.

Her profesyonel oyuncu hedef olarak kendisine dünya kupasını seçer. Yıllar sonra bile geriye dönüp ben dünya kupasında oynadım diyebilmek ister. Bence futbolun dünya kupasından daha büyük bir sahnesi olamaz. Bilim futbolcuların formda ve güçlü kalmasını sağlıyor. Bilim iyi bir futbolcuyu daha da iyi bir hale getiriyor. İyi bir takımı ise dünya kupası galibi yapma yolunda gelişmeler kaydediyor. Antrenörler bu amaca ulaşmak için bilimi kendi taraflarına çekmeleri gerektiğinin farkındalar. Spor bilimi yeteneğin yerini alamaz ancak bir antrenör bunu kendi lehine kullanabilir. Sporda kazanmak iyi sporcularla iyi antrenörlerle ve iyi antrenmanlarla olur. Spor bilimi bunu bir adım öteye taşır.

Futbol İle İlgili Kompozisyon yazımızla ilgili olarak dikkatinizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İngilizce ve Türkçe Futbol Tanıtımı

Futbolcu Olmak İçin Ne Yapmalıyım – Tavsiyeler

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir