Erime,donma,kaynama,süblimleşme,yoğuşma,kırağılaşma,buharlaşma kelimeleri ile ilgili hikaye

Erime,donma,kaynama,süblimleşme,yoğuşma,kırağılaşma,buharlaşma kelimelerini kullanarak hikaye yazalım.

Erime,donma,kaynama,süblimleşme,yoğuşma,kırağılaşma,buharlaşma kelimeleri ile ilgili hikaye

Karlı bir kış günüydü. Demet pencereden dışarıyı seyrediyordu. Penceresinin önüne düşen kar taneleri anında eriyordu. Demet bu duruma çok üzülüyordu. Yanına gelen annesine sordu: Anne bu kar tanelerinin donması gerekmiyor mu? Neden bu kar taneleri eriyor diye sordu. Annesi de Demet’e bu kar tanelerinin yolculuğunu anlatmaya başlar. Demet bu taneler hava şartlarına göre bazen erir bazen donar. Havanın sıcaklığı biraz artarsa kaynama ve buharlaşma, süblimleşme olayı gerçekleşir.  Süblimleşme olayının birde tersi var ona da kırağılaşma diyoruz. Yani Donma sıcaklığının olmadığı bir hava su buharının sıva hale geçmişten doğrudan buz kristalleri halinde katılaşmasıdır. Yaaa işte böyle kar tanelerinin hikayesi Demetciğim.

Demet cevaplar : 
Kar tanelerinin hikayesi bana kelebekleri hatırlattı kelebeklerde tıpkı kar taneleri gibi. Pırıl pırıl güneşli bir günde kozalaklarından çıkar. Muhteşem kanatlarıyla çiçek dolu bahçelerde süzülür. Keyifle, mutlulukla ve özgürce saatlerce uçar. Ormandaki herkes onu kıskanır ne kadar güzel uçuyor der. Fakat gün batarken gerçeği öğrenir. Onun sadece bir günlük ömrü vardı. Batan güneşle birlikte yok oldu ve bir daha hiç uyanmadı. Ormandakilerin kelebekler için düşündüklerini tıpkı bizlerde kar taneleri için düşünürüz. Ne kadar güzel deriz fakat onlarda kelebekler gibi kısa ömürlüdür.

Annesi cevaplar: 
Evet Demetciğim çok güzel bir örnek verdin der. Ve hava kararmış saat ilerlemişti Demet için uyku vakti gelmişti. Annesi onu uyuması konusunda uyarır. Demet kar tanelerinin macerasını düşünerek uykuya dalar…

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

3 Comments on “Erime,donma,kaynama,süblimleşme,yoğuşma,kırağılaşma,buharlaşma kelimeleri ile ilgili hikaye”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir