Doğduğunuz Şehrin Adının Nereden Geldiğini Araştırınız

Doğduğunuz Şehrin Adının Nereden Geldiğini Araştırınız. Çevrenizdeki Tarihi Eserler Hakkında Araştırma Yapınız. Sizler için 3 ilimizi seçtik. Şehrin adının nereden geldiğini ve tarihi eserleri hakkında araştırma yaptık.

Doğduğunuz Şehrin Adının Nereden Geldiğini Araştırınız.

Ankara

Ben Ankara’da doğdum. İslam kaynaklarında Ankara’nın adı Enguru olarak geçmektedir. Frig dilinde Ank “engebeli, karışık arazi anlamına gelmektedir. Şehir farklı dönemlerde; Ankyra, Ankura, Ankuria, Angur, Engürlü, Engürüye, Angare, Angera, Ancora ve son olarak Ankara şeklini almıştır.

Ankaradaki Tarihi Eserler Hakkında Araştırma
Gordion

Gordion, tarihte Frigya’nın başkenti olarak bilinen bir antik yerleşimdir.

Antalya

Ben Antalya’da doğdum. MÖ ll. Yüzyılda Bergama kralı ll. Attalos tarafından kurulan şehir ismini kurucusundan aldı ve Attaleia ismiyle anılmıya başladı. Daha sonra bu isim Adalia, Antalia ve son olarak günümüzde Antalya şekline dönüşmüştür.

Antalyadaki Tarihi Eserler Hakkında Araştırma
Aspendos

10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş. Aspendos Antik Kenti, agora, tiyatro, stadyum, hamam, sarnıçlar, dükkanlar gibi yapılardan oluşuyor.

Manisa

Ben Manisa’da doğdum. Spil Dağı’nın eteklerinde kurulu olan Lidya şehri adını Yunanca Magnesia’dan almıştır. Magnesia, Türk hakimiyetine geçtiğinde ise adı Manisa olarak anılmaya başlanmıştır.

Manisadaki Tarihi Eserler Hakkında Araştırma
Sardes Antik Kenti

Lidya Devleti’nin başkenti olan Sardes Antik Kenti’nin kalıntıları Manisa’nın Salihli İlçesi, Sart Kasabası’nda yer almaktadır. M.Ö. 7. yüzyıldan başlayarak M.S. 7. yüzyıl erken Bizans dönemine kadar devam eden 14 yüzyıl boyunca Sardes ulaşım, idari ve ticari bakımdan önemli bir kent olma özelliğini korumuştur.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir