Carl Linnaeus Hayatı ve Çalışmaları

Bu yazımızda Carl Linnaeus Hayatı ve Çalışmaları hakkında bilgiler paylaşacağız.

Carl Linnaeus Hayatı ve Çalışmaları

İsveçli biyolog ve fizikçi. 1707’de Smaland bölgesinde Rashult’ta doğdu. 1727’de Lund Üniversitesine başladı. 1735’te Hollanda’ya gitti. Orada tıp doktoru ünvanı aldı. Carl, biyolojide sınıflandırma esasını getirmiş, bütün canlıları bir cetvelde göstermiştir. Onun bu metodu, bugünde kullanılmaktadır. Canlılara cins ve tür adlarını vererek sınıflandıran ilk bilim insanıdır.

Linnaeus, bitki ve hayvanlarda ikili isimlendirmeyi başlatmıştır. Bu sistemde Latince veya Yunanca bir isimden sonra özel bir ikinci isim gelmektedir. Bitkiler için yaptığı sınıflandırma ile, o güne kadar tarif edilmeyen bazı bitkiler, kolaylıkla tarif edilebildi. Bitki ve hayvanları, iç bünyelerinin benzerliğine göre cins cins gruplandırdı. Botanik ve zoolojide bugünde kısmen kullanılan terminolojiyi (isimlendirmeyi) başlattı.

Linnaeus 1753’te derlediği Species Plantarum (Bitki Türleri) kitabında 6 bin kadar bitki türüne ikili adlandırma sistemini uyguladı. Kendisine asalet imtiyazı verilen Linnaeus, Carl von Linné diye anılmaya başlandı. 1778’de Uppsala, İsveç’te öldü.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir