Boy Uzatma Yöntemleri (Çocuklar İçin)

Bir çok aile kuşkusuz çocuğunun uzun boylu olmasını istemektedir.Ve çocuğum uzayacak mı ?Çocuğumun boyu ne kadar uzayacak gibi sorular sormaktadır.Çocuğunuzun uzun boylu olabilmesi için genetik faktörler çok önemli elbette ancak doğru beslenmeyle çocuğunuzun boyunu uzatmak mümkün.Anne ve babalar boy uzatan besinlerden haberdar değil.Bu yazımızda çocuğunuzun boyunu uzatacak besinlerden bahsedeceğiz.

Boy uzamasında 3 önemli faktör vardır.

1.Genetik Faktörler

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi genetik faktörler önemlidir.Yani annenin ve babanın boyu ne kadar uzun ?Anne ve babanın boyu eğer kısa ise çocuk onları ancak bir kaç cm geçebilmektedir.

2.Hormonlar

Çocuğunuz son 6 ay hatta 12 ay içerisinde hiç uzamıyorsa büyüme hormonuna baktırmakta fayda var.2. olarak cinsiyet hormonlarına 3. olarakta tiroid hormonlarına baktırın.Tiriod’in az çalıştığı veya büyüme hormonlarının yetersiz olması durumunda boy uzaması durur ve çocuğun boyu daha kısa kalır.

3.Beslenme

Doğru beslenme ile boy uzaması sağlanabilir.Bol protein ile beslenen toplumlar daha uzun boylu ve kaslı olmaktadırlar.Peki bu protein içeren besinler nelerdir ?Hangi besinler protein bakımından zengindir ?
Süt,yoğurt,peynir,et,tavuk,yumurta,balık ve bakliyatlar bol proteinli besinlerdir.Bunun dışında çinko oldukça önemlidir.Çinkonun yetersiz olması durumunda boy uzaması yavaşlayabiliyor.Üzerinde kabuk olan besinlerde çinko bulunur.Antep fıstığı,fındık,badem,kaju,kabak çekirdeği gibi ürünlerde çinko bulunur.Günde 1 adet yumurtayı haşlayarak çocuklarınıza verebilirsiniz.Somon balığı ve kuzu eti hem protein kaynağıdır hemde çinko bakımından zengindir.

Okul için beslenme önerileri adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir