Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir sözünden yola çıkarak bir konuşma yapınız

Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir sözünden yola çıkarak bir konuşma yapınız.

Kilimin Anadolu Kültüründeki Yeri ve Önemi Hakkında Araştırma, Anadolu Kilimi İle İlgili Kompozisyon, Kilimin Milli Kültürümüzdeki Önemi İle İlgili Kompozisyon

Sevgili arkadaşlarım;

Anadolu kültüründe halı ve kilimlerin yeri ve önemi büyüktür. Türk kadını özgürlüğünü ve duygularını halı ve kilimlere yansıtırdı. Bu yüzden onlar sadece bir halı ve kilimden ibaret değildir. Onlara baktığımızda bir insanın iç dünyasında yaşadığı olayları görebiliriz. Anadolu kadını bağrından kopan ve kendi dünyasında yaşadıklarını bu desenlere işlerdi. Bu aşk, hasret, ayrılık veya mutluluk olabilirdi. Kilime dokunan her motifin bir anlamı vardır. Sevdiğine sözü olan bir kilim dokur, kilimden anlayan da o sözü okur.

Anadolu’nun bir çok yerinde yörenin kültürüne, gelenek ve göreneklerine uygun olarak dokuma tezgahları kurulur. Genellikle evin genç kızları otururdu tezgahın başına. Tezgahlardan üzeri çeşitli motiflerle süslü insanımızın iç güzelliğini yansıtan renk ve desenlerde kilimler çıkıyor. Rengini ve desenini gönlündekini dışa vurmak için seçiyor.

Bu yazımıza alternatif olarak Halı ve Kilimin Anadolu Kültüründeki Yeri ve Önemi adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Yazımızın Halı ve Kilimin Anadolu Kültüründeki Yeri ve Önemi bölümündeki ilk 2 paragrafı da konuşmanızda kullanabilirsiniz. O yazımızda yine bu konu ile bağlantılıdır.

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

One Comment on “Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir sözünden yola çıkarak bir konuşma yapınız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir