29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon

Ülkemiz için sadece bir yönetim şekli olmayıp bir çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyetimiz getirilen çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiştir.  Bu yazımızda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon örneği paylaşacağız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü ülkemiz için en önemli gündür. Cumhuriyet, vatan topraklarını savunmak ve korumak için canı pahasına işgalcilere karşı onur savaşı veren bir milletin küllerinden yeniden doğuşudur. Olmaz denilenin imkansızın gerçekleşmesidir. Geri kalmış bir ulusun şahlanarak yarattığı mucizenin öyküsüdür.

Mustafa Kemal’in lider dehasının tüm dünya tarafından kabul görmesini sağlayan muhteşem bir bağımsızlık mücadelesinin sonucunda canla, güçlükle,  acıyla elde edilmiş büyük bir zaferdir. Türkiye Cumhuriyetinin yönetimiyle, yasalarıyla, laik temellere oturmasını toplumun çağdaşlaşması izlemiştir. Gelecek on yıllara, yüz yıllara Türkiye’yi toplumsal çağdaşlaşma taşıyacaktır. Bu süreç kültürde, sanatta ve eğitimde ilerlemedir.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti halkıyla, düşüncesiyle ve zihniyetiyle uygar olduğunu göstermek ve kanıtlamak zorundadır diyerek Türk ulusunun yönetiminden düşüncesine kadar büyük bir değişim içine girdiğini belirtmiştir. Cumhuriyetin ilanıyla başlayan devrimler sayesinde Türk toplumuna çağdaş uygarlık yolu açılmıştır. Cumhuriyetin özü çağdaş uygarlık ve demokrasi bilincidir. Bu seviyeye ulaşmak Atatürk’ün en büyük düşüydü ve bu uğurda büyük bir değişim süreci yaşandı.

Büyük liderimizin çağdaş dehasından aldıkları esinle onun açtığı aydın yolda giden cumhuriyet bilinciyle donanmış gençler yetişti. Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923 yılında bizim binlerce yıllık devlet geleneğimizin toprakla buluşmuş son fidanı olarak doğdu. Aradan geçen yılların sonunda cumhuriyetimiz ulu bir çınar olma yolunda büyümesine gelişmesine devam ediyor.

Atatürk’ün Onuncu Yıl Söylevi (29 Ekim 1933)

Bu anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.
Yurttaşlarım!
Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.
Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkârâne yürümesine borçluyuz.

Fakat yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mâmur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Milli kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.  29 Ekim 1933

Dikkatinizi çekebilecek diğer yazımız:

Cumhuriyet Bayramı İle İlgili İngilizce Sözler

Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir